2 λιμνες, 1 ποταμι και 3 καταρρακτες!

Τετοιο 3ημερο, με τετοια λιακαδα… δεν το αφηνεις ανεκμετάλλευτο

Γι’αυτο λοιπον ειπαμε να εκδραμουμε.
.
.
.
.
.
.

6 Likes

Απο το σουκου της παραμονης πρωτοχρονια, στην γκιωνα και στα βαρδουσια ειχαμε να παμε εκδρομουλα και μας ειχε λειψει.

Επεισης ειχα να πιασω dslr στα χερια μου απο το καλοκαιρι οποτε με ειχε πιασει και μια λαχταρα για εκδρομικες φωτογραφιες και ορεξη να παιξω λιγο.

Να’ναι καλα το καραφλο μου αγορι που μου δανεισε την canon του. :kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart:

Βαλαμε στο τραπεζι δυο τρεις επιλογες και καταληξαμε στην πελλοπονησο.

Για το μεσο ειχαμε να διαλεξουμε αναμεσα σε drz, gs και jimny.

Το jimny απορριφθηκε με συνοπτικες διαδικασιες (αμεσως να με πειτε κουτακια :stuck_out_tongue:)

Στο drz επρεπε να αλλαξω γραναζωμα μπρος πισω, να βαλω καγκελα μπρος πισω και μολις γυρνουσαμε να εκανα παλι το αναποδο για να ετοιμαστω για κροκαλες.

Επεισης επρεπε να παρουμε καποιο εξτρα εξοπλισμο γιατι καλη η λιακαδα αλλα η νυχτα στο βουνο δεν αστειευεται, οποτε πηγε άκλαυτο κι αυτο.

Οποτε μπετονιερα μου σου’φεξε :stuck_out_tongue:

Την παρασκευη της εριξα μια ματια γιατι εχει καιρο να παει εκδρομη.

Πηγα για κολλημα την βαση απο το δεξι πατακι συνεπιβατη που ειχε σπασει και πηρα ενα μετρο σωληνα για καυσιμα γιατι ενα κομματι κατω απο το ντεποζιτο ειχε καποιες διαρροες.

Και εκει που το αλλαζω… ΣΚΑΤΑ.

Βλεπω τυχαια οτι η ντιζα που παει στο δεξι σωμα του ιντζεξιον ηταν στην μια τριχα κυριολεκτικα. :weary::weary::weary::weary:

Την εχω αλλαξει δυο φορες αυτη την ντιζα. Δεν εβαλα γνησια ομως αλλα φτιαχτη σε ενα μαστορα. Δεν εφταιγε η ντζα του μαστορα αλλα ειχε στριψει λιγο το σωμα οποτε τριβοταν.

Ευτυχως το ειδα νορις γιατι θα μας χαλαγε την εκδρομη (και δεν εχω οδικη στο μπεμβε. Δε χρειαζεται αλωστε :stuck_out_tongue_winking_eye:)

Τι κανουμε τωρα???

Εχει σουρουπωσει, το πρωι φευγαμε.

Η ευκολη λυση ηταν να παμε με το jimny.

Ξενερωνει η @X-Red :worried:

Ριχνω μια ματια στο car μπας και παιξει τιποτα αλλα δε…

Βρισκω μια αγγελια απο εναν τυπο που ειχε κοψει το μηχανακι του παπου του (τρεις γενιες με r1150gs :love_you_gesture: BMW UBER ALLES ρε μνια, θα σεβεστε :rofl::joy:)
… και ο τυπος μου λεει οτι εχει.

Αδερφε σωσε με, του λεω. Το πρωι φευγω και εχω θεμα.

Το βρισκω και σου στελνω μου λεει.

Εννια το βραδυ ειμαι Ιλίσια και παραλαμβανω ολοκληρο σετ ντιζες (πλυν του τσοκ) μολις ενα εικοσαρικακι. Να’ναι καλα το παιδι.

Ρεντυ του τραβελινγκ λοιπον :love_you_gesture::love_you_gesture::love_you_gesture:

6 Likes

Πρωι πρωι αλλαζω ντιζα, φορτωνουμε και βουρ στο δρομο.

Εθνικη, βγαινουμε αρχαια Νεμεα, και πιανουμε τα στροφιλικια να ανεβουμε Φενεο στην λιμνη Δοξα.

Καποια στιγμη βλεπω κατασπρα τα βουνα του προορισμου μας και αρχισα να κρυωνω :stuck_out_tongue_winking_eye:. Καλα θα περασουμε :joy:

Στα μπαμ βρισκομαστε στην στυμφαλια (μου ειχε λειψει ο μποξερ :love_you_gesture:) η οποια στυμφαλια ειχε νερο, μπολικο νερο. Δε την εχω ξαναδει με τοσο νερο

Πινουμε μια καφεδια στο Μεσινό, οπου ακουσαμε και τον πονο του μαγαζατορα.
Εδω και ενα μηνα ειχε πεσει μια γεφυρα που συνδεει το μεσινο με τα απεναντι χωρια προς φενεο και κανεις δεν ασχολειται.

Οποτε παμε απο Γκουρα, ψονιζουμε και μεσο ενος χωματοδρομου φτανουμε Αρχαια Φενεο

Ανεβαινουμε στην λιμνη η οποια ειναι στα καλητερα της. Υπεροχο θεαμα με την λιμνη, τα δαση γυρο γυρο και τις λευκες βουνοκορφες :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

11 Likes

Για την διαμονη μας εκει υπηρχε ενα θεμα καθως εχουν γινει διαφορα ευτραπελα απο γουοναμπι αντβεντσουρες ολων των ειδων και πεφτει κυνηγι.

Ειχαμε αποφασισει να κανουμε μια ψαχτικη στα γυρο βουνο μπας και βρουμε κανα καλο σημειο με θεα την λιμνη και να αποφυγουμε ετσι το πολυ κοσμο που θα επισκεπτοταν την λιμνη μερες που ειναι (ηταν αρκετος) αλλα και να μην μας κυνηγισουν.

Δε βρηκαμε καποιο σημειο που να μας αρεσει ετσι ξανακατεβηκαμε στην λιμνη.

Αποφασισαμε να παμε σε ενα ομορφο σημειο στην “εισοδο” απο αρχαια φενεο και να περημενουμε να σουρουπωσει λιγο και να στισουμε αργοτερα.

Μαγειρευουμε το δειπνο μας, κοτομπουκιτσες με πουρε πατατας (σταθερη αξια πλεον) και αραζουμε να φαμε.

Βγηκαμε και μια γυρα στην λιμνη να περασει λιγο η ωρα…

Το σημειο που ειχαμε επιλεξει ηταν σε ενα λιβαδι πανω σε υψωματακι και επιστρεφοντας εκει, ακομα κι εμεις που ξεραμε που ακριβως ειναι η μηχανη με τα πραγματα, επρεπε να ψαξουμε λιγα δευτερα για να τα δουμε. Μπομπα

Παμε πανω, στηνουμε σκηνουλα και την αραζουμε.

Μετα απο λιγο, στην απεναντι πλευρα της λιμνης, βλεπουμε πολλα φωτα και ακουγονται κλαρινα στην διαπασον :thinking:

Μαρεσει που κρυβομασταν. :roll_eyes:

Βγαζουμε κατι γαμιστερα καπνιστα που ειχαμε παρει μαζι και λιγο τσιπουρακι και ερχεται η ωρα που λες: “ΤΙ ΖΩΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΡΠΣΤΜ” :love_you_gesture::love_you_gesture::love_you_gesture::love_you_gesture:

9 Likes

Μετα απο λιγο στηνω τριποδι και παω για παιχνιδι.

Σκοπος μου ηταν να ασχοληθω πρωτη φορα με το startrail.

Πηρα απο τον Γιωτη μονο τον ευρηγωνιο που εχει που ειναι ταμαμ για ομορφα καδρα αν και ειναι αρκετα σκοτηνος.

Κεντραρω λοιπον τον πολικο αστερα, τραβαω μερικες και αρχιζω να ψαχνομαι για startrail.

Νταξι, δε μπορω να πω οτι εμεινα ικανοποιημενος αλλα για πρωτη προσπαθεια το ευχαριστηθηκα

Η τελευταια, πριν σταματησω γιατι θα εμενα απο μπαταρια και ηθελα να εχω για το πρωινο, μπορεσε και εγραψε κυκλους αλλα ο μλκς δεν ειχα νεταρει σωστα και η μικρη οθονουλα της canon δε βοηθαει :persevere::sleepy::tired_face:

Η συνεχεια τουμοροου :kissing_heart:

10 Likes

Εβγε!!!

2 Likes

Ωραίες είναι οι φωτό για τα δεδομένα του φακού. Αν είχες πάρει και τον άλλον που σου έλεγα θα ήταν πολύ καλύτερες.

Γενικά πάντως το σταρ τρέιλ θέλει ΠΟΛΥ φωτεινό φακό για να μπορείς να βάλεις χαμηλό iso έτσι ώστε να μην έχει κόκο. Φυσικά θέλει και καλό αισθητήρα, κάτι το οποίο η 10+ χρόνων Canon μου δεν διαθέτει.

1 Like

Εχουμε μονο ενα χειμερινο σλιπνγκ μπαγκ οποτε πηραμε μαζι τα δυο καλοκαιρινα μας και δυο κουβερτες φλις. Την εκαναν την δουλεια τους αλλα την νιωσαμε την ψυχρα για τα καλα παρολα αυτα.

Η πρωινη λιακαδα ομως ηρθε να μας φερει στα ισα μας. Βγηκαμε απο την σκηνη και μαζευαμε ηλιο για καμια ωρα.

Δε περηγραφεται αυτη η αισθηση. Πρωινο ξυπνημα στην φυση με τις ηλιαχτιδες να πεφτουν πανω σου. Ζωαρα :love_you_gesture::love_you_gesture::love_you_gesture:

Σα να κρυωνει λιγουλακι :joy::joy::joy:

Και μια καφεδια να γουσταρουμε…

Μαζευουμε τα συμπραγκαλα και αραζουμε για ενα τσιγαρο…

…ωσπου σκαει ενας επισκεπτης

Τσοπανοσκυλο, φιλικοτατος, αμεσως πηγε στην Χριστιανα για χαδια.

Πηρε τα χαδια του και αφου περασε απο πανω της…

…ηρθε να γνωρισει κι εμενα

Εδωσε ενα φιλακι… … … … στον φακο του Γιωτη :rofl::rofl::joy::joy::stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye:

… και πηγε ξανα στην φιλη του

Ετσι ολοι μαζι αραξαμε την πετσα μας και μαζευαμε ζεστΑ (που λεν και στο κοριο μου)

…ατσα και ναζακια ο δικος σου…

ΖΩΑΡΑΑΑΑΑ…

9 Likes

Αφου αποχαιρετήσαμε τον νεο μας φιλο καβαλησαμε την μηχανη και ξεκηνησαμε για τον επομενο προορισμο που ηταν η λιμνη του Λαδωνα

Ειχαμε αποφασισει να ανεβουμε στην κορυφη της Ντουρντουβανας και απο κει να κατεβουμε Πλανητερο.

Η κορυφη ειχε πολυ χιονι οπως την βλεπαμε απο κατω αλλα ειπαμε να το δοκιμάσουμε.

Η διαδρομη δεν ειχε λασπες, σε αντιθεση με τους αλλους χωματοδρομους που ειχαμε κανει την προηγουμενη μερα γυρο απο την λιμνη δοξας ομως απο ενα σημειο και μετα, στα ανηλια κομματια ειχε χιονακι παγωμενο

Τα δυο-τρια πρωτα κομματια τα περασαεμ ευκολα αλλα συντομα τα πραγματα θα δυσκολευαν.

Πλεον το χιονι ηταν πολυ και σε μεγαλο μηκος.

Το λιωμενο και ξερο tourance μου dot 2013 πιστευα οτι δε θα τα εβγαζε περα ομως με την βοηθεια του βαρους της μηχανης, του εξοπλισμου που ειχαμε φορτωσει, και το στροφομετρο στα κοκκινα (πρεπει να εκαψα ανετα 10 ευρω βενζινη εκει) εσκαβε το χιονι και εβρισκε προσφρηση στο χωμα

6 Likes

Δε κρατιεται λεμε το θηριο :joy::joy::joy::joy:

Περασαμε αρκετα σημεια με μπολικο χιονι αλλα σε μια στροφη το χιονι εφτανε πανω απο 70-80 ποντους ετσι αποφασισαμε να μην το ρισκαρουμε γιατι αν κολουσαμε εκει (σιγουρα θα κολλουσαμε) θα επρεπε να βρουμε βοηθεια για να βγει το μηχανακι

8 Likes

Αναστροφη λοιπον, ξαναπερναμε οσα περασαμε και απο ασφαλτο πλεον παμε για λαδωνα.

Ειπαμε να κανουμε μια σταση στα Μαζεικα (κλειτορια) οπου το χωριο ηταν σε μουντ αποκριας (οπως αρκετα χωρια που περασαμε στο τριημερο)

Αραξαμε για καφεδακι στην πλατεια οπου ακουγαμε απο σαμπα μεχρι κλαρινα.

Η @X-Red δεν επαιρνε χαμπαρι, επιανε ολους τους ρυθμους…

Ετυχε να δουμε και ενα εθιμο της περιοχης οπου πηγαινουν πανω σε γαιδουρακια μια νυφη στην πλατεια και γινεται κανονικα ολη η διαδικασια του γαμου

6 Likes

Ηπιαμε την καφεδια μας και παμε για λαδωνα.

Δε κατσαμε καθολου γιατι η ωρα ειχε περασει μετα την καθυστερηση στα χιονια.

6 Likes

Απο εντελως ξεχασμενους δρομους με στενα στροφιλικια που τα καταευχαριστηθηκαμε, φτασαμε στο επομενο προορισμο μας που ηταν ο ποταμος Ερυμανθος και οι καταρρακτες της Νεμουτας

Με την τηλεφωνικη βοηθεια του αγαπημενου μας Κυρ Λευτερη, βρηκαμε ενα σημειο για να κατασκηνωσουμε, σκετη απολαυση, και αλλους δυο καταρρακτες που τις προηγουμενες δυο φορες που ειχα παει εκει δεν ειχα δει.

Σκετο ποιημα το μερος. Ονειρο…!!!

9 Likes

Γενικα το μερος δεν ειναι πολυ γνωστο ακομα (ευτυχως) ετσι υπαρχει ηρεμια, με μονο ελαχιστους κατοικους στο χωριο Ελαια που ειναι πανω στο ποταμι.

Ειναι ενας καταπληκτικος προορισμος, ειδικα για οικογενεια με παιδια που θα τους αρεσει πολυ. Οσοι δε τον εχετε επισκεφθεί να βαλετε στο προγραμα σας.

Το στομαχι ειχε φτασει στο σβερκο γιαυτο παμε να δουμε τι θα φαμε σημερα.

Πενες με σαλτσα πεστο :heart_eyes::rofl:

5 Likes

Φαγαμε και για την χωνεψη ειπαμε να περπατησουμε λιγακι στο μονοπατι που οδηγει σε ενα ομορφο βραχωδες σημειο του ερυμανθου.

Η φυση οργιαζει…

Ερυμανθος λοιπον…

Επιστροφη στην βαση και σειρα εχουν τα καπνιστα και το τσιπουρο μετα μουσικης υποκρουσης απο Θαναση, Σωκρατη και σοσιαλ ουεστ να γουσταρουμε :love_you_gesture::love_you_gesture::love_you_gesture::love_you_gesture:

8 Likes

Ο υπνος εδω ηταν πιο ευχαριστος. Δεν ειχε καθολου κρυο.

Ο ηλιος ομως αργει λιγο να ξεμυτισει απο τις βουνοκορφες γυρο γυρο ετσι μια φωτιτσα ηταν οτι επρεπε να σπασει λιγο την υγρασια. Καιρο ειχα να ανψω φωτια σε εκδρομη. Ποσο γαματη αισθηση…!!! :love_you_gesture::love_you_gesture::love_you_gesture:

Καφεδαρα…

Νατες και οι ηλιαχτιδες ζγα ζγα

Η νοικοκυρα (τρομαρα της :stuck_out_tongue_winking_eye:) πιανει δουλεια

Αφου ηπιαμε την καφεδαρα μας πηγαμε να ολοκληρωσουμε το μονοπατι που αφησαμε στην μεση

Παραλάια φαση… κι ετς ναουμε

8 Likes

ΖΩΑΡΑ η δικια σου…

Εβλεπα το νερο να κυλαει γαργαρο και δε μπορουσα να συγκρατηθω… :stuck_out_tongue_winking_eye:

Αφου δε με παρεσυρε η ορμη παλι καλα :stuck_out_tongue_winking_eye:

7 Likes

Οταν η φυση ζωγραφιζει… … …

Επιστρεφουμε σιγα σιγα

Ξεστηνουμε, ντυνομαστε και βουρ για τον επομενο καταρρακτη που ειναι και ο ποιο εντυπωσιακος…

… ο οποιος εχει κι αυτος λιγο ποδαροδρομο…

…αλλα η διαδρομη ειναι φανταστικη

Σκαλωσε η τυπισσα. Ειναι μαγεια αυτο το μερος. Βγαλμενο απο παραμυθι με νεραιδες

Ο ευρυγωνιος σε καθετη ληψη μας δινει ενα εξοπραγματικο υψος :stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye:

7 Likes

Ηρθε η ωρα της επιστροφης. Δυστυχως

Μια σταση στα Λαγκαδια για καφεδακι οπου ειχε παλι εκδηλωσεις

Γιορτες και πανηγυρια.

Αλλο που δεν ηθελε η τρελη και πιανει στα γρηγορα τον σκοπο τον ικαριωτικο με τις εντουρομποτες… :stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye:

Και δεν ηταν η μονη…

6 Likes

Καπου στα μισα της διαδρομης, ειπαμε να κατσουμε να φαμε σε μια ταβερνα, αλλα μετα το ξανασκεφτηκαμε.

Ο μαγειρας ειναι κουκουρουκου. Το πολυ πολυ να τρωγαμε αγριοπαπαρα ογκραντεν :joy::joy:
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

.
.

Ετσι συνεχισαμε και ολο απο παλια εθνικη επιστρεψαμε στην βαση μας γεματοι χαμογελα. :beer::beers:

7 Likes