Ασφαλτάδα (και καλά) στην Εύβοια - 7/10/2018

Λοιπον να σοβαρευτουμε λιγακι :joy::rofl:

Το τιμ ειχε καιρο να κανει μονοημερη. Ειχε και καιρο να πατησει στην ονειρικη και πολυαγαπημενη μας Ευβοια.

Δε μας εκατσε και το διημερο γιατι μας την επεσε ο “Ζορμπας” :yum:, οποτε οι διαθεσεις ηταν αγριες.

Και γιαυτον τον λογο ειχα πει οτι δε θα ακολουθησω γιατι θα ημανε με το τρακτορα. Δεν το εχω μαζεψει εντελως ακομα μετα την επισκευη και επισης… … … Κονκοστ στην κορυφη… … … ε αναμενομενο θα ηταν οτι θα χαθουμε… και οτι θα υπαρχουν σιχτηρια και σπαστηρια. Οτι (δεν) πρεπει για το τρακτορα μου που δεν εχει αναρρωσει ακομα πληρως.

Βεβαια το σαββατοβραδο… κατι με τσιγκλαγε ρπστμ. Δε γινεται να χασω αυτην την βολτα. Κι εκει που το εψηνα… … … αντιλαμβανομαι οτι δεν εχω πληρωθει, δεν ειχε μπει το βδομαδιατικο ακομα. :weary: shit.

Επειδη ομως πλεον ειχα ψηθει αγρια, η βολτα μου αυτη εγινε με την επισημη χορηγια… της αδερφης μου :rofl::joy::rofl::joy::rofl:. Θελω να την διαφημισω λοιπον, να πατε στο βιβλιοπωλειο να ψωνισετε :joy: (πλακα κανω)

Καβαλαω το υπερτουμπανο λοιπον (Με τα ασφαλτινα μου, κυριος :rofl:) και παω στο σημειο της συναντησης.

Εκει πετυχαινω τα πουλακια μου ετοιμα προς αναχωρηση και τους εσκασα εκπληξουλα. Εδειξαν να χαιρονται. Μπορει και να εβριζαν απο μεσα τους :joy:

Αναχωρουμε και πιανουμε στροφιλικια μεχρι Ωρωπο.
Πφφφφ καραβια. Χαρλεαδες καταντησαμε που μετρανε μιλια… ναυτικα

7 Likes

Περναμε απεναντι στα μπαμ (καποιες μικροδιαρροες που παρατηρησαμε τις αφηνω ασχολιαστες μην αρχιζουμε να βριζουμε παλι ευρωπαικες εταιριες και γουσταρει ο @STF :joy::joy:)

Διαδικαστικα χλμ ασφαλτου και αφου ριχνουμε λιγο πιεσεις στα λαστιχα και … … … στο ουροποιητκο συστημα :joy::joy::joy: , οπως ειχα γραψει και πιο πανω “αρχιζουν τα οργανα”

7 Likes

Η διαδρομη μας, ενα παντρεμα Κοτσιδα και Μπραμπακωτσο, ελεγε οτι θα ξεκινησουμε δυναμικα, με σιχτηρια :love_you_gesture:

Οχι δεν εννοω τον Νιαγαρα που φαινεται στις φωτο…

…αλλα το τελειωμα της ανηφορας οπου μεγαλα νεροφαγωματα ηταν αξια να μας προβληματισουν.

Ξεκιναμε ωστοσο την αναβαση…

6 Likes

Ακουμε το “ολα καλα, ελατε” απο τα ρεμαλια και ο κονκοστ ξεκινα αλλα τον ειδα οτι ηταν διστακτικος γιατι ειχε ανεβει με τα ποδια και ειχε δει τι παιζει.

Μετα απο λιγο ξεκιναω κι εγω και ξαφνικα βλεπω τον Rory να μου κανει νοημα να σταματησω και τον μπαρμπα πεσμενο χαμου.

Δεν επαιζε να σταματησω ομως γιατι ακομα εκει θα ημασταν :rofl: ετσι περασα διπλα τους (ευτυχως οχι πανω τους :joy:)

Οι φωτο (απο κιν) οπως παντα δε μπορουν να δειξουν πως ηταν το σημειο αλλα η ανηφορα δυσκολευε την κατασταση

Ο μπαρμπας ειχε χτυπησει στα πλευρα αλλα ειναι θηριο και δε μασαει.

7 Likes

Ολα καλα (σχεδον) και συνεχιζουμε. Η διαδρομη σκετη απολαυση, μου θυμησε ωραιες καταστασεις αφου απο κει ειχαμε περασει για να παμε κονιστρες την ανοιξη.

Ανεβηκαμε υψομετρο και το επιβλητικο Ξηροβουνι που δεσποζε στο βαθος μας καλουσε για ομαδικη φωτο…

Τα ειπαμε λιγακι. Καποια ταιραπ εκαναν την εμφανιση τους αλλα ο χρηστης τους ειναι τζιμανι, οποτε οι παπαρατσι δεν προλαβαν να τραβηξουν αποδεικτικα στοιχεια :yum::stuck_out_tongue_closed_eyes:

Και εκει που παμε να φυγουμε… βαζω πρωτη και το μηχανακι ντριφταρε. Πολλα τα αλογα.

Εν το μεταξυ ο κοτσιδας που ηταν πισω μου ειχε αρχισει να με βριζει γιατι νομιζε οτι προσπαθησα να τον λερωσω :rofl: και ηρθε μπροστα μου και μου εκανε τα ιδια.

Ρε χαμενε… δε πηγαινε λεμε :rofl: το ασφαλτινο λαστιχο μου, dot δεκαετιας και βαλε, γλιστρουσε στο νωπο γρασιδι :sweat_smile::joy:

7 Likes

Κατι δε μου πηγενε καλα.

Ειχα παραληψει μια συμαντικη λεπτομέρεια

Τωρα μπορουμε να συνεχίσουμε

5 Likes

Κατεβενουμε σε ενα ωραιο ξωκλησι με μια γαματη πηγη και κανουμε σταση

Η διαδρομαρα σινεχιζει να γαμει :love_you_gesture: και παμε στην καταβοθρα που εχω δει σε φωτο αλλα δεν ειχα παει ποτε.

Πολυ ωραια ηταν. Ειχε πεσει και μια συννεφια και ηταν σκετη μαγεια

9 Likes

Ηθελε ενα ωραιο τάιμλαψ εκει με το συννεφο να περναει απο πανω μας αλλα ας οψεται.

Μου αρεσε πολυ εκει πανου. :love_you_gesture: Ιδανικες συνθηκες θερμοκρασιας και πιεσης

Επρεπε να συνεχισουμε ομως. Και η συνεχεια ειχε… τι αλλο, σιχτηρια, γεια σου ρε μπαρμπα με τα ωραια σου :kissing_heart:

Ο Λευκαδιος καλλιτεχνει μπας και γλιτωσει το ζμπρωξιμο :joy::sweat_smile: Δε θελει ζμπρωξιμο ρε χαμενε, κατηφορα ειναι :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Και ειναι καλη κατηφορα…

8 Likes

Ε ρε πετρα. Πετρα και παλι πετρα.

Γεια σου ρε μπαρμπα με τα ωραια σου (και Λευκαδιε. δε καταλαβα που αλλαξαμε ροτα)

Αφου δε πηραμε κανα διαφορικο παραμασχαλα και να μιλουσαμε τωρα για “ολικη καταστροφη” :joy:

Αμα θελει να σου κανει το χατιρι ρπστμ θα στο κανει. Ακομα και με το μπουρδελοκινητο, οταν οι συνθηκες ειναι καλες βγαινει φωτογραφιαρα :love_you_gesture::love_you_gesture::love_you_gesture:

Να επισημανω εδω οτι ειναι η πρωτη (και μοναδικη φορα νομιζω) που χαθηκαμε και πηγαιναμε αλλα ντι αλλων. Ειχα αρχισει να ανησυχω αν ειναι καλα ο κονκοστ :joy::joy::joy:

7 Likes

Μπαινουμε στον ισιο δρομο λοιπον (ουυυυ σαταναδες) και κατεβαινουμε για βρωμονερα.

Ε τι αλλο θα ειχε, νερα και λασπες. Ευτυχως δεν κλαψαμε γιατι αν ειχε παραπανω λασπη, με το ασφαλτινο ακομα εκει θα ημασταν να προσπαθουμε να ξεκολλησουμε την μπετονιερα μου

Φεεεεεετα… :stuck_out_tongue_closed_eyes:

8 Likes

Το βουνο σε αυτο το σημειο ειναι απλα μαγικο. Ψηλα μαυροπευκα και το σημειο θυμιζει Βαλια Καλντα :scream::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

Εχουμε βγει στην πισω πλευρα του ξηροβουνιου και πηγαινουμε για διρφυ. Μαγεια

8 Likes

Εν το μεταξυ ειδα και πολλες εισοδους μονοπατιων απο το φιλικο της ανοιξης και λησμονησα το ντιαρζετακι μου :sleepy:

Καπου εδω ο μπαρμπας εδωσε ρεστα…

Μας βαζει σε ενα κομματι που σιγουρα δε το ειχε στο προγραμα :joy:

Κατρακυλες σε καθε στροφη.

Φτανουμε στην πρωτη…

6 Likes

:joy::joy:

7 Likes

Ο Rory βλεπει απο τα βλεμματα οτι υπαρχει το ενδεχομενο να γυρισουμε πισω, βουταει το χασκυ και το περναει απεναντι με συνοπτικες διαδικασιες :joy::joy::joy:

Περναω κι εγω το μπεμβε και πανε να δουν τι γινεται παραπερα.

Εχω μεινει με τον μπαρμπα ο οποιος κοιταει το τζιπιες και προσπαθει να μου πει με τροπο να γυρισουμε πισω :rofl:

-Εσυ τι λες?, μου λεει. Πρεπει να με ρωτησε δεκα φορες :rofl:

-Δε ξερω ρε, του λεω, οτι θελετε

-Ε πες κατι.

-Δεν εχω προβλημα, οτι και να αποφασισετε, πισω ειναι η ασφαλεια και μπροστα η περιπετεια!!!

Με κοιταει με ενα χαμογελο σα να καταλαβε οτι ημουν κατηγορηματικος στο να συνεχισουμε :sweat_smile: και μου λεει

-Νταξι ρε μπαγασα, παμε περιπετεια !!!

Αγαπω Κονκοστ :heart_eyes::kissing_heart:

8 Likes

Περναμε το τρανσαλπ και το εξαρ. Παμε παρακατω και να σου κι αλλη κατρακυλα…

Βγαζουμε κανα κοτρονι γιατι δεξια ηταν γκρεμος και φτιαχνουμε ενα μονοπατακι.

8 Likes

Η συνεχεια ηταν λιγο καλυτερη…

Καταφερνουμε και βγαινουμε ασφαλτο και πινουμε εναν καφε στην κατω Στενη.

Ειχε σουρουπωσει και παταμε γκαζι για την επιστροφη.

Μπαινουμε στο καραβι και ετσι ολοκληρωνεται αλλη μια βολταρα της παρεας μας με πολυ ομορφες αναμνησεις.

:sunglasses::sunglasses::sunglasses:

Αντε συντομα η επομενη και να ειμαστε ολο το παρεακι και να επιστρεφουμε παντα με χαμογελα :love_you_gesture::love_you_gesture::love_you_gesture::love_you_gesture:

9 Likes

Βολταρα!!! :clap: :clap: :clap: :clap:

2 Likes

Μαγευτικές εικόνες. Να είστε πάντα καλά παίδες :+1:

5 Likes

Μάταια τα λέω και τα ξαναλέω :disappointed_relieved:

6 Likes

Πίνω σε αυτό! :beers::beers:
(Καλά… όχι τώρα… είναι πρωί ακόμα… :grimacing:)

:love_you:
Όλοι μας!

4 Likes