Η Borile επιστρέφει

Τώρα θα μου πείτε ποιά Borile και θα έχετε δίκιο :rofl: .Εν ολίγης είναι μια Μιλανέζικη μοτοβιοτεχνία που φτιάχνει ιδιαιτερης αισθητικής χειροποίητες μοτοσυκλέτες απο το 1988.

Η Borile λοιπόν παρουσίασε ένα τριετές πρόγραμμα οπου θα έχει αυξάνουσα παραγωγή κάθε χρόνο.Εχει 'ετοιμα τρια νέα μοντέλα αρχής γενομένης με το Multiuso το οποίο εχει αερόψυκτο κινητήρα 250cc Euro4 της Zonghsen,το προηγούμενο μοντέλο ειχε κινητηρα 230 και κόστιζε περίπου 4700 (Ιταλία)
Multiuso

Το επόμενο μοντέλο είναι το MDV300 που μυρίζει δεκαετία '80s.Εχει μοτερ πάλι Zonghsen στα 300cc βασίζεται στον γνωστό 250άρη της Suzuki (TU 250) και αποδίδει 30 ίππους.
Πλαίσιο ChroMo,ψαλίδι και υποπλαίσιο απο αλουμίνιο 7020 και το βάρος είναι στα 114 στεγνό.Το ντεπόζιτο ειναι αλουμινίου στα 14 λίτρα αλλά υπάρχει δυνατότητα και για πλαστικό.
Το πηρουνι ειναι 45mm με διαδρομή 240mm (όπως και στα πίσω αμορτισερ).

Εκτιμώμενη τιμή στα 9000(κάπου ειδα στα 8000)
MDV300

Και τελευταίο το τέρας B500 Ricky.Με αισθητική '60ς έχει ένα πανισχυρο κινητηρα της GM που φτιάχνει μοτέρ για αγώνες Speedway,ξερετε αυτά τα περίεργα δίτροχα που στριβουν μόνο αριστερά και πιάνουν τα 100χαω σε 3 δευτερόλεπτα.Το συγκεκριμένο μοέρ εχει 4άρι κιβώτιο ταχυτήτων της Norton.
Η μοτοσυκλέτα αυτή είναι εξ’ολοκληρου χειροποίητη και φτιαγμένη απο τον ίδιο τον Umberto Borile,θα φτιαχτούν 20 κομμάτια με τιμές στα 17.500 ευρώ
B500 Ricky

Τέλος η Borile σχεδιάζει εναν σύγχρονο μονοκύλινδρο υδρόψυκτο κινητήρα στα 530/550cc που θα χρησιμοποιηθεί σε μοτοσυκλέτες εντούρο και ραλλυ.

1 Like

Ωραίο το ρετρό.

Αν είχα αρκετά χιλιαρικάκια για να πάρω μηχανάκι το οποίο θα το πήγαινα βόλτα μερικές Κυριακές του χρόνου θα έπαιρνα σίγουρα ένα ή γιατί όχι και τα τρία…

Εγώ πάλι νομίζω πως οι τιμές τους είναι τσιμπημένες, κατανοώντας το χειροποίητο χαρακτήρα τους και τη περιορισμένη παραγωγή τους.
Αλλά και πάλι χειροποίητα Ιταλικά κοσμήματα με Κινέζικα πετράδια…; Ξέρω 'γω;