DRZ 400S 2001 - Η Γκόμενα μου

Ετικέτες: #<Tag:0x00007f7ba6f914f0> #<Tag:0x00007f7ba6f91428>

Μετά τις Κονίστρες τα ρουλεμάν που πατάει η ανάρτηση στο μοχλικό καταστράφηκαν.

Έτσι κι αλλιώς ήθελαν επισκευή μιας και έχω βάσιμες υποψίες ότι δεν είχε γίνει ποτέ, αλλά ακόμα κι έτσι να μην είναι εγώ δεν τα είχα λύσει ούτε τα είχα γρασάρει ποτέ στα 10+ χρόνια που το έχω στην κατοχή μου.

Το λύσαμε λοιπόν με τον σύντροχο @Mitch για να κάνουμε την επισκευή και τι να δούμε… Τίποτα… Ναι τίποτα, η επόμενη φωτό είναι από τη φωλιά του δεξιού ρουλεμάν του ψαλιδιού.

ΟΚ, όχι ακριβώς αλλά περίπου κάτι τέτοιο αντικρίσαμε…

image

Στο αριστερό η κατάσταση δεν ήταν και πολύ καλύτερη, ίδιος καιρός αλλά με λίγο περισσότερη υγρασία…

image

Αυτά ήταν κάποτε τα ρουλεμάν του ψαλιδιού, θεόσυγχωρέστα (η κηδεία έγινε σε κλειστό κύκλο, ευχαριστώ για την κατανόησή σας)…

image

Οπώς ίσως φαντάζεστε το να βγάλεις ότι είχε μείνει από εκεί μέσα απαιτούσε πολλές ώρες και ήταν μια υπόθεση για σκληρά νεύρα. Ευτυχώς είχα έναν καλό εξωλκέα,

ο οποίος όπως βλέπετε δεν ήταν ακριβώς για αυτή τη δουλειά, αλλά τέλος πάντως με αυτό το εργαλείο και την γνωστή εφευρετικότητα που διακρίνει τον σύντροχο @Mitch κάναμε δουλειά και καταφέραμε να τα βγάλουμε μετά από περίπου 3 ώρες και μπόλικα καντήλια…

Αφού καταφέραμε να βγάλουμε του ψαλιδιού τα υπόλοιπα μας φάνηκαν παιχνιδάκι.

Στη συνέχεια πολύ καλό καθάρισμα και προσεκτικό πέρασμα τα καινούρια…

Μετά τα ρουλεμάν μέιναμε εκεί μιας και αποφάσισα να πάω την ανάρτηση για σέρβις. Ακόμα δεν την έχω πάρει γιατί είχε πέσει πολύ δουλειά λόγω του πανελληνίου σήμερα, οπότε από βδομάδα που θα την έχω θα αρχίσω σιγά σιγώ να το δένω πάλι.

4 Likes

Πολυ ζορι ρε πουλάκιμ.

Ενα σωμα μια ψυχη είχαν γινει.

Αλλα τα καταφέραμε

Καριολα…
Κρυφομπεμβαδακιας μου εισαι κι εσυ

20180422_201914

1 Like

Θα’θελες :yum:

Έτοιμο. Μετά από την επισκευή στο αμορτισέρ φαίνεται να δουλεύει πολύ καλύτερα. Ανυπομονώ να το δοκιμάσω στο βουνό.

3 Likes

Πόσο (και σε ποιον) κόστισε το σέρβις στο αμορτισέρ?
Άντε καλές βόλτες!

80 γιούργια στον Γεωργακόπουλο στους Αμπελόκηπους.

Ρε φιλε πεταξε το το μπουρδελο

Δε κάνουν αυτά τα μηχανάκια.

Λογική τιμή και απ’ότι λένε κάνει καλή δουλειά,περιμένουμε εντυπώσεις.

Όντως η τιμή ακούγεται μια χαρά (παλιότερα είχα φίλο που πήγαινε το XR του εκεί για σέρβις και ήταν κομματάκι ακριβός).
Είναι κάτι που θέλω να κάνω κι εγώ… σέρβις στο μοχλικό και τα ρουλεμάν του + αμορτισέρ/ πηρούνια.

Και εγω εχω παει δυο μηχανακια στο παρελθον ευχαριστημενος :ok_hand:

Σήμερα προσπάθησα να αλλάξω τα μπροστινά τακάκια. Δυστυχώς ο πίρος είναι με βίδα και είχε κολλήσει σε βαθμό που ό,τι κι αν προσπάθησα δεν κατάφερα να την λύσω. Δεν θέλω να επιμείνω περισσότερο γιατί φοβάμαι ότι θα την χαλάσω και με τον πήγασο παρκαρισμένο θα μείνω χωρίς μηχανάκι. Οπότε μάλλον θα βρω κανά μαστόρι με τα κατάλληλα εργαλεία για να την λύσει.

Με torx δοκίμασες?

Πεταξε το…

Δεν έχει χαλάσει η βίδα προς το παρόν οπότε δεν θέλω να δοκιμάσω κάτι άλλο. Νομίζω ότι με ένα καλό άλλεν θα ξεκολλήσει αλλά δεν έχω καλό άλλεν.

2a6kgd

1 Like

Ωραια περουκα

Ευχαριστώ :+1:

Αλλαγή Τσιμούχας Άξονος Συμπλέκτη

Τελικά αποφάσισα να βάλω αυτήν που πήρα αν και έχω τις αμφιβολίες μου για το πόσο θα κρατήσει.

Αυτή είναι η καινούρια που πήρα

image

Κι αυτή είναι ότι απέμεινε από την παλιά

image

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι θα κάθετε βρομιά μιας και η καινούρια είναι 1 χιλ πιο λεπτή, φαίνεται να είναι λίγο διαφορετικές και η μία γράφει Β40 ενώ η άλλη Β021. Αυτό το τελευταίο υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με τις αντοχές σε θερμοκρασία, πίεση κλπ…

Για λύσω τη μ@λ@κί@ που έχει και τη κρατάει έπρεπε να ξεκουπώσω την μίζα για να ξεβιδώσω την βίδα

Για να βγάλω την μίζα έπρεπε να λύσω την εξάτμιση

:neutral_face::neutral_face::neutral_face:

Η βίδα της μ@λ@κί@ς που κρατάει την τσιμούχα ήταν σφηνωμένη ελάχιστα αλλά ήταν τόσο μαλακό το κεφάλι που με την παραμικρή δύναμη άρχισε να κλωτσάει, κι έτσι μόνο χρησιμοποιώντας το αγαπημένο εργαλείο (το σφυροκατσάβιδο φυσικά) κατάφερα και την έλυσα…

image

Βρώμα, χείλος σχεδόν ανύπαρκτο αλλά ακόμα κι έτσι με πέδεψε αρκετά για να βγει.

image

HINT: Η τσιμούχα βγαίνει μόνο αν την παλεύεις από την εξωτερική πλευρά και όχι από την εσωτερική!

Η καινούρια μπήκε πολύ εύκολα, μάλλον πιο εύκολα απ’ότι θα έπρεπε

image

Νομίζω ότι θα βγάλει κανά… εξάμηνο πάντως…

Οι βίδες της μίζας ήταν χάλια

image

Αλλά όλα καλά με #γράσο_μόνο

image

Από μια βόλτα που πήγα εδώ γύρω δεν φαίνεται να χάνει οπότε πιστεύω ότι θα με βγάλει για μερικές βόλτες… Κατά τ’άλλα μάλλον θα πρέπει να παραγγείλω την δικιά του ή να βρω ακριβώς αυτή που θέλει από ΟΕΜ μαγαζί…

4 Likes

Επόμενη επισκευή θα είναι η επισκευή των ρουλεμάν του λαιμού. Σήμερα ανακάλυψα ότι το τιμόνι σκαλώνει σε σημείο που φαίνεται ότι σύντομα θα γίνει επικίνδυνο.

Παίζει να στρώσει μόνο με καθάρισμα και γράσο ή θα θέλει αλλαγή ρουλεμάν;

Ίδωμεν…