DRZ 400S 2001 - Η Γκόμενα μου

Ετικέτες: #<Tag:0x00007fbcda712ca0> #<Tag:0x00007fbcda712b88>

Απλά πράγματα,ούτε μοτέρ δεν χρειάστηκε να κατεβάσεις :kissing_heart:

Δεν ξερω πως την εβγαλες και πόσο χρόνο σου πήρε αλλά το βάζω για να υπάρχει σαν ιδέα (υπάρχει και παραλλαγή με δυο βίδες)

2 Likes

Σήμερα ξεκίνησα να δω τι γίνεται με τα ρουλεμάν του λαιμού…

Ρέισινγ στάντ, νο κόμεντς

Ένας κακός χαμός… Πώς στο διάλο το κάνουν…

Η βίδα ήταν πολύ χαλαρή… Μάλλον δεν είχε σφιχτεί καλά την τελευταία φορά που έλυσε (πάνω από 10 χρόνια μάλλον)

image

Η τσιμούχα φαινόταν πολυκαιρισμένη, ένα μικρό σημαδάκι το έκανα εγώ όταν προσπάθησα να την βγάλω.

image

Αφού τράβηξα πλεξούδες τιμόνια και ότι άλλο κρεμόταν.

Ναι, δεν έβγαλα όλα όσα έλεγε το μάνουαλ, έφαγα μισή ώρα προσπαθώντας να βγάλω την λάμπα για να φύγει το φανάρι και τελικά δεν τα κατάφερα…

Χωρίς όλο το βάρος του μπροστινού συνειδητοποίησα πόσο πολύ κολλάει το τιμόνι.

Προσπάθησα να βγάλω τον λαιμό αλλά μάταιος κόπος. Δυστυχώς είναι τόσο κολλημένο που όσο και αν το χτύπησα δεν έβγαινε. Το πάνω ρουλεμάν δεν φαίνεται σπασμένο αλλά το κάτω μάλλον είναι γιατί δεν νομίζω ότι εξηγείται αλλιώς το ότι δεν βγαίνει ο λαιμός…

Λογικά το κάτω από την σκουριά έχει γίνει ένα σώμα με την φωλιά .
Ξύλινο τάκο στο πάνω μέρος και μια βαριοπούλα (όχι σφυρί ούτε ματσόλα) και θα δει ποιος είναι το αφεντικό.
Υγ1.Δεν ξέρω αν το ζέσταμα στο σημείο βοηθήσει, @konkost ??
Υγ2 Ελπίζω να μην έχει καμία είδους ασφάλεια όπως το κέντρο τροχού στον Πήγασο :yum:

Αυτό με τον τάκο και την βαριά το δοκίμασα και ούτε που κουνάει καθόλου. Φαίνεται λες και κάτι το κρατάει.

Ξαναλέω. … θέλει φλογιστρο και άντρα!!

Μην ασχοληθείς άλλο. Δεν είναι για σέναυτό αυτά τα πραγματα

1 Like

Να σου θυμίσω ότι τελευταία φορά που έβαλα ρουλεμάν αντρίκια κατέληξα με σπασμένο κέντρο ρόδας :grin:

1 Like

Μόλις μπήκα στο γκαράζ, έπεσε μόνο του κάτω.

2 Likes

Ήθελε ΆΝΤΡΑ τελικά!

Προς αποκατάσταση της αλήθειας, χρησιμοποίησα WD 40 και αφού το άφησα να μουλιάσει για πάνω από 24 ώρες το μόνο που χρειάστηκε ήταν 3 χτυπήματα με την βαριά.

Αφού βγήκε ο λαιμός είδαμε τι επικρατούσε εκεί μέσα και φυσικά ήταν αυτό που περιμέναμε… Πολύ σκουριά και καθόλου γράσο…

Η Μαγούλα γέννησε…

Το πάνω ρουλεμάν βγήκε σχετικά εύκολα, το κάτω μας παίδεψε πολύ γιατί είχε γίνει ένα σώμα. Τελικά αναγκαστήκαμε να το κόψουμε με ντρέμελ

image

Το άσχημο ήταν επειδή τελικά έσπασε για να βγει έκανε ένα δόντι στην εσωτερική πλευρά από το σπάσιμο και σημάδεψε τον λαιμό σε δύο σημεία. Έκατσα λοιπόν και τον έτριψα με ψιλό γυαλόχαρτο για να φύγει το δόντι και νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

image

image

Τα καινούρια ρουλεμάν μπήκαν σχετικά εύκολα χρησιμοποιώντας αυτοσχέδια εργαλεία και τα παλιά ρουλεμάν.

Σφίξαμε το παξιμάδι του λαιμού χρησιμοποιώντας δυναμόκλειδο και ένα σπέσιαλ τούλ που λιμπίστηκε ο κοτσίδας. Μπόλικο #γράσο_παντού και είμαστε έτοιμοι.

Αυτή την βδομάδα κυκλοφορώ με το DRZ για να βεβαιωθώ ότι δεν θα μου φύγει τίποτα και ότι δεν χάνει η τσιμούχα του συμπλέκτη που είχα αλλάξει. Δεν θα ήθελα να το ανακαλύψω στο ταξίδι που σχεδιάζουμε για τον άλλο μήνα.

3 Likes

Ειναι σχεδον σιγουρο οτι μετα απο καποια χλμ θα χρειαστει ενα ακομα ελαφρυ σφιξιμο
Οποτε η χρηση του ροποκλειδου ηταν περιττη

1 Like

Μλκια κάναμε. Δεν έπρεπε να βάλουμε ροποκλειδο

1 Like

Τελικά ίσως τα ρουλεμάν του λαιμού πρέπει να αλλάζονται σε προληπτικούς ελέγχους κάθε πενταετία! Ακόμη και αν φαίνονται ΟΚ

Οχι
Οτι ειναι ΟΚ και δουλευει δεν το πειραζουμε

1 Like

Το είπα στη λογική ότι ένα ρουλεμάν που έχει γράψει τα χιλιόμετρα του αλλά ακόμη δεν έχει καταστραφεί είναι πολύ πιο εύκολο να αντικατασταθεί παρά να περιμένουμε πότε θα πακτωθεί. Άλλωστε αν θυμάμαι καλά και το service manual αναφέρει περιοδικό έλεγχο συντήρησης.

Βασικά άμα ανοίγεις και βάζεις το γρασάκι σου κύριος τότε πολύ δύσκολα θα αντιμετωπίσεις αυτό που είδα εγώ. Το θέμα είναι ότι δεν το κάνουμε.

2 Likes

κουρουπα την βρίσκεις με τα πουρά ? λίγο σκουριασμένη μου φαίνεται για γκόμενα

Η γριά κότα έχει το ζουμί ρε

δεν έρχεσαι να μαζέψεις και τη δικιά μου την παλιόγρια στον τάκο την έχω κοντά 2 χρονιά

Και να την μαζέψω κάτι μου λέει ότι σε λίγο καιρό θα είναι στην ίδια κατάσταση :stuck_out_tongue:

κράζεις θαυμάζεις άπιστε κουρουπα