Γρανάζωμα για το DRZ

Φέτος θα βάλω 49άρι πίσω για τις κοντινές μονοπατάδες. Πέρυσι το αμέλησα και είχα χοντρό θέμα γιατί πήγαινα στα περισσότερα σημεία με 1η, άντε και καμιά 2α αν ήθελα να αφήσω λίγο πιο πίσω τον Μήτσο…

Κάποτε είχα βάλει 51 και ήταν Γ Α Μ Α Τ Ο στα μονοπάτια. Βέβαια στην άσφαλτο σε π_δαγε. Πιστεύω ότι το 49 θα είναι μια ενδιάμεση κατάσταση.

Άντε τώρα να δούμε πότε θα το βγάλω βόλτα…

:smile:

Παλι τον γκιωνη θα μου κλανεις αλλα μη το κανεις

14-47 ειναι οτι πρεπει για εντουρο.

Ισως ειχες 15αρι οταν ειχες το 51

1 Like

:bird:

Εγώ νομίζω ότι πρέπει να το δοκιμάσεις.

14 είχα μπροστά, σίγουρα. Το γαμάτο ήταν ότι ανέβαινα τα ανηφόρια με 2α και στα μονοπάτια είχα συνήθως 3η. Αυτό βοηθούσε πάρα πολύ στο να είναι πιο απολαυστικό η βόλτα στα μονοπάτια.

Στην άσφαλτο βέβαια με 90χλμ πήγαινε σπασμένο.

Ένα ακόμα αρνητικό βέβαια είναι η κατανάλωση. Είχε αισθητή διαφορά και τα 140χλμ μέχρι ρεζέρβα είχαν γίνει 100.

Θα βαλω για την κυριακη το 14-47 (γιατι κάποιοι παμε και βολτες, δε τα γραφουμε απλα σαν και του λογου σου :kissing_heart:).

51 δε νομιζω να βαλω ποτε, αλλα ποτε δε ξερεις

Οπότε μου λές να μην βάλω 14-49, γιατί… θα βάλεις εσύ :joy::joy::joy::joy:

Είναι όντως υπερβολικό το 51. Αλλά σου ξαναλέω ότι στα μονοπάτια ήταν Γ Α Μ Α Τ Ο.

14-47 θα βαλω ρε βλαμμενε. Δεν εχω 49. Τι εγραψα?

Edit Το διόρθωσα

Μα τι φλώρος… :triumph::triumph::triumph::triumph:

Με 14-47 είχα πάρει το μηχανάκι και όντως ήταν μια χαρά για σφιχτό χώμα. Και με το 14-45 που βάζω τώρα μπορώ να παίζω σε αρκετά με 3η (αν και με το 47άρι δουλεύει καλύτερα).

Πφφφ, κι άλλος φλώρος

Τελικά έφαγα ήττα. Λόγω του ότι το μαμά γρανάζωμα δεν με άφηνε να σφίξω την αλυσίδα, είχα αναγκαστεί να αφαιρέσω 2 λινκ από την αλυσίδα. Δυστυχώς το 49 ήταν πολύ μεγάλο για αυτή τη αλυσίδα οπότε δεν καταφέραμε να το βάλουμε.

:nauseated_face:

Οι εναλλακτικές είναι:

• ένα δόντι πιο μικρό γρανάζι μπροστά
  • μεγαλύτερη αλυσίδα
  • 2 δόντια τουλάχιστον μικρότερο γρανάζι πίσω

Και γω το ιδιο επαθα απο την αναποδη ομως-ηθελε κοψιμο η αλυσιδα γιατι πηγα να βαλω μικροτερο πισω.
παιξε με το μπροστα :+1:

1 Like

Σκέφτομαι τελικά να πάρω μια αλυσίδα

Και παλιότερα που είχα το 51 γρανάζι είχα βάλει μια τέτοια χωρίς O-Ring και ήταν μια χαρά για τις μονοπατάδες. Θυμάμαι κι όλας ότι μου κράτησε σχετικά αρκετά ακόμα και όταν της έκανα χιλιόμετρα.

1 Like

Τι μάρκα ηταν και πόσο την είχες πληρώσει παλαιότερα την none o’ring?Ρωτάω γιατί τα 24 ευρώ είναι τιμή καλής αλυσίδας για παπιά :stuck_out_tongue_winking_eye: .
Είχα βάλει κάποτε στο ντομι αντίστοιχη ενισχυμένη dId η οποία όμως είχε πάνω από 40 ευρώ.Παρόλη την ακριβότερη τιμή δεν έμεινα ικανοποιημένος γιατί κάθε τρεις και λίγο ήθελε ρεγουλάρισμα.

Ρε φίλος δεν σου έχω πει ότι έχω Αλτσχάιμερ; Δε θυμάμαι τίποτα.

Αυτές δεν είναι που τους βάζουν και στα μιτοκροσάδικα; Εννοώ χωρίς λαστιχάκια.

Κωλογερος ρπστμ

Το αυτό :+1:
Γιώτη βάλε χωρίς ορινγκ (καλύτερα όχι did που την δοκίμασα …) και πες μας εντυπώσεις.Λογικά με τέτοια αλυσίδα θα ξεθάψεις και κάνα πόνυ από το μοτέρ.

Δεν το έπιασα. :thinking:

Ποιό απ’όλα?