Garage vibes

Νηματακι με τα μαστορέματα μας.
Εδω θα βάζουμε ότι κάναμε στο μηχανάκι μας “σήμερα” και θέλουμε να το μοιραστούμε με τους υπόλοιπους.
Απλές μικροδουλιτσες ή σοβαρές επεμβάσεις, βελτιώσεις, τοποθέτηση εξοπλισμού κλπ κλπ.
Ολόκληρα προτζεκτ καλύτερα να παρουσιάζονται σε δικά τους νήματα αν το θέλει κάποιος.

2 Likes

Καλό είναι εδώ να μπαίνουν μικρά πραγματάκια. Ο λόγος είναι ότι μπορεί σημαντικές πληροφορίες να χαθούν σε ένα νήμα

Αυτο!!!

Μια αισθηση του πως ασχοληθηκαμε σημερα με τα χρεπια μας, τι καναμε. Δυο λογια και κανα δυο φωτο.
Ολοκληρα προτζεκτ οπως το wr του Στεφανου ή οι επισκευες-συντηρησεις που καναμε στα drz θελουν δικο του νημα.

Και για να προλαβω τον κοτσιδα. Ναι κοτσιδα οσοι εχουν χονδα τους ειναι αχριστο το νημα αυτο :joy::joy: και εγω εκανα μια προκαθορισμενη και προβλεπομενη αλλαγη κινητηρα στο χρεπι μου. Ετσι ειναι τα αγωνιαρικα :joy::joy:

2 Likes

Σημερα το μεσιμερι ασχοληθηκα λιγο με την εξατμηση μου.
Το μηχανακι φοραει μια μαμα εξατμηση απο crf450 η οποια στο σημειο που κουμπωνει με τον σουζουκι λαιμο, δεν κανει σωστο κουμπωμα και να χανει.

Το αποτελεσμα ειναι το μηχανακινα σκαει καθε φορα που κλεινω το γκαζι και φανταζομαι θα επιρεαζει και λιγακι την αποδοση (δεν ειμαι σιγουρος για το τελευταιο)

Φωτο δεν εβγαλα τ μεσιμερι, αλλα επειδη ειμαι καψαλι και ξαναεπισκευτηκα το μηχανακι μου για λιγη μεταμεσονυχτια φροντιδα ακομη (λιγο πριν τα μεσανυχτα), (οχι αυτο που εβαλε ο προστυχος νους πολλων απο σας) εβγαλα μια τωρα.

Ο λαιμος της crf ηταν μερικα χιλιοστα μεγαλητερης διαμετρου και για να το καληψουν αυτο οι μαστοραντζες ειχα προσθεσει ενα κοματι σωληνα με εσωτερικη διαμετρο περιπου οσο ο σουζουκι λαιμος και εξωτερικη περιπου οσο ο crf.

Λογικο να χανει.
Ετσι τα εβγαλα ολα και κολησα την εσωτερικη πλευρα γιατι η εξωτερικη εφαρμοζε καλητερα απο μονη της.

Οχι απολυτα ομως και χανει ακομα λιγο αλλα σκαει πλεον ελαχιστα.

Επεισης επειδη δε βρηκα σημερα βαρεου τυπου σφικτιρα (ο υπαρχον τα ειχε φτυσει) κολησα δυο μηκροτερης διαμετρου :joy:

Ο λογος που κατεβηκα νυχτιατικα στο μηχανακι ηταν γιατι μου εσκασε φλασια οτι εχω τα παρακατω προστατευτηκα εδω και κατι μηνες (οταν ηρθαν απο κινα το μηχανακι δε δουλευε :joy::joy: ) οποτε ηταν μια γαματη ευκαιρια :joy: να κατεβω νυχτιατικα και να τα κολησω.

2 Likes

Την πεμπτη γυρνοντας απο συμοφε κατα της μιαμιση τα μεσανυχτα, ελυνα πλαστικα για να παρω την μπαταρια να την φορτησω.

Οι γειτονες μου με εχουν σιγουρα για παλαβο :joy::joy::joy:

Εγώ χρειάστηκε να συνειδητοποιήσω σήμερα στο βουνό, πως οι βίδες που κρατάνε το πίσω γρανάζι πρέπει να ελέγχονται. Αφού η μία βγήκε εντελώς (ευτυχώς με λίγα και απλά μπλόκαρε το πίσω) τσεκάραμε και τις υπόλοιπες και βρέθηκαν όλες λυτές!
Τα παξιμάδια που έχω είναι ασφαλείας, αλλά όχι αυτά με το λάστιχο στο τέλος. Τα δικά μου έχουν ένα «ριγέ» ανάγλυφο στη βάση τους.
Με την πρώτη ευκαιρία θα τα αλλάξω και θα ξανάβάλω loctite.

Πάλι καλά. Βασικά σε αυτές πρέπει πάντα να βάζεις loctite γιατί διαφορετικά δεν υπάρχει περίπτωση να μη λύσουν

Ή εναλακτικα μπορεις να βαζεις γρασσο :man_dancing::man_dancing: :joy::joy:

Λάμπρος σπίκινγκ

:smile:

Βίδες χόντα δοκίμασες?Βάλε βίδες χόντα και θα με θυμηθείς!

1 Like

Εγώ σήμερα την έτριψα …με αλοιφή 3Μ.Έκανα τα πλαϊνά καπάκια της σέλας που είχαν μαυρίσει και εγιναν σαν καινούργια(το αριστερό τουλάχιστον γιατί το δεξί έχει κάποιες γρατζουνιές).
Έτριψα για δοκιμή και τον σκελετό εκεί που ακουμπάνε οι μπότες και φαίνεται να κάνει δουλειά και στο αλουμίνιο.Αύριο ίσως την τρίψω και πιο πάνω γιατί της αρέσει :kissing_heart:
Υγ.Έχει δίκιο ο @Mitch …Είμαι ασφάλτινος και δεν το ξέρω :thinking:

Τις ακτινες της ζαντας τις πέρασες με οδοντοβουρτσα?

2 Likes

Καλά που μου το θύμισες!Είσαι φίλος!!

Τι αλοιφή είναι αυτή;

ταραμοσαλατα…

Κατάλαβα, είπε επειδή έρχεται καθαρά Δευτέρα να κεράσει και το XR… :+1:

Αλοιφη γυαλισματος(sonax οχι 3Μ που ειπα παραπανω) αλλά κανει και για μικρες γρατζουνιες.Συνήθως εφαρμοζεται με βούρτσες(αλοιφαδόροι δεν λεγονται?) αλλά κανει δουλεια και με πανί.
Αυτή στην φωτό είναι αλλά αμφιβάλλω αν βρίσκεται στο εμπόριο ακριβώς η ίδια(στο ίδιο σωληνάριο τουλάχιστον).Αν θυμάμαι καλά πρέπει να την είχα πάρει πριν το 2008 και την έχω ακόμα :joy:

1 Like

Συνηθως τα αλουμινενια εξαρτηματα στις μοτοσυκλετες ειναι βαμενα ωστε να μην οξειδωνονται Και αν ο κατασκευαστης δεν θελει να κρυψει οτι το συγκεκριμενο τμημα ειναι φταγμενο απο αλουμινιο τοτε τα βαφει με χρωμα που φερνει στο χρωμα του αλουμινιου Οπως δηλαδη ειναι βαμμενο και το πλαισιο του XR
Mπορει λοιπον με το τριψιμο με αλοιφη να καθαριζει απο μαυριλες και ελαφριες μικρογρατζουνιες ταυτοχρονα ομως αφαιρειται καθε φορα και μια μικρη ποσοτητα προστατευτικου χρωματος Αρα νομιζω ειναι λαθος να χρησιμοποιουνταΚοι χωρις δευτερη σκεψη τετοιου ειδους αλειφες σε βαμμενα αλουμινια

Τωρα αν θελεις να προστατεψεις το πλαισιο απο την τριβη με τις μποτες τοτε η λυση ειναι απλη και σχεδον τσαμπα Περνεις ενα κομματι πλαστικο στο χρωμα που γουσταρεις (πχ ροζ :stuck_out_tongue: ) και με την βοηθεια πατρον που θα φτιαξεις πρωτα σε χαρτι το διαμορφωνεις καταλληλα και το προσαρμοζεις στο πλαισιο ειτε με ταινια διπλης οψης ειτε με tie wrap (ξερεις εσυ :rofl: ) ειτε και με τα δυο

3 Likes

Για αυτό χρειαζόμαστε την σοφία του γέροντα