Hellas Rally 2019

Φέτος θα έχει ενδιαφέρον γιατί γίνεται στην Ευρυτανία!

Η αλήθεια είναι πως έπαθα λίγο πλάκα με το κόστος συμμετοχής.

2 Likes

Μου εχουν πει οτι η συμετοχη ειναι δωρεαν για τους ελληνες αναβατες ,πληρωνεις μονο ασφαλεια(κοντα στα 200)

Αυρίο το πρώτο πράγμα που θα κάνω είναι να αγοράσω ένα κουμπαρά. Θα παμέ?

Παλιά που το είχα κοιτάξει πάντως ήταν όλες οι κατηγορίες από χιλιάρικο και πάνω. Οπότε έχουν πέσει (αν θυμάμαι καλά).

Δεν αναφέρει τίποτα τέτοιο.

Μακάρι να μπορούσα. Από όταν ξεκίνησε τον γούσταρα αυτόν τον αγώνα… Ίσως του χρόνου για μένα.

1 Like

Το ειχε ανακοινώσει αυτο τα πρωτα 2 χρονια αν θυμαμε καλα.

Αλλα επειδη οι ελληναρες ειναι και πολυ μπαγκόσμιοι ναουμε, το σνομπαραν και δε πηγενε κανεις.

Μετα τα πηρε στο κρανιο και τους εγραψε στα παπαρια του.

Ετσι κι αλιως δεν τους εχει αναγκη. Μαζευει καθε χρονο τα μεγαλητερα ονοματα των αγωνων ραλλυ.

Πρωταθλητες του Ντακαρ.

3 Likes

Γιατί το σνόμπαραν ρε φίλε. Δεν είναι τόσο απλό να πας σε έναν αγώνα 7 ημερών, για πολλούς λόγους.

Παντως και στο φετινο (2018)ισχυε,ειμαι σιγουρος γιατι ειχα ρωτησει και μου ειχαν απαντησει

1 Like

Αυτό ίσχυε μόνο για την lite/adv κατηγορία αν δε κάνω λάθος, και εγώ αυτό ήθελα να κάνω φέτος αλλά δεν προλάβαινα και διάλεξα Σέρρες. Μου φαίνεται πιο καλή οργάνωση το hellas.

Ελληναράς!

Πλάκα στη πλάκα, ειρωνεία στην ειρωνεία, άγνωστη για 'μενα η ιστορία. Απλά ακούω και μαθαίνω.

Με ψήνει πολύ να πάω αλλά δεν έχω ιδέα από navigation, και υπολογίζω για 2κ περίπου. Μαζί με το κουμπαρά θα πάρω και ένα καπέλο και με μια φωτογραφία του ΚΤΜ θα γράφω υπερωρίες σε καμιά πλατεία να βγάλω τα έξοδα.

Πρέπει να αρχίζω να ενημερώνομαι!

1 Like

Για το Rally Raid,το οποιο δεν ειναι αγωνας,εκτυλισεται παραλληλα με το Rally competition,που ειναι αγωνας.

Γιατι το διοργανώνει αυτος που το διοργανώνει.

Ολοκληρη μοτοδυναμικη προτίμησε να στείλει μια αποτυχημενη αποστολη στο τουαρεγκ ή λιμπια ραλλυ δε θυμαμε καλα (με την Κυριακοπουλου) με ενα σκασμο εξοδα, αντι να κατεβασει δυο νεα παιδια στο Hellas Rally με τα ιδια λεφτα.

2 Likes

Αν εννοούσες αυτό (δηλ. συμμετοχή από επίσημες ομάδες και υποστήριξη από εταιρείες) πάω πάσο!
Νόμιζα πως εννοούσες για απλούς αναβάτες σαν όλους εμάς, ανεξαρτήτου επιπέδου (από κορυφαίους μέχρι χαλαρούς χομπίστες).

Αυτού του επιπέδου τα ράλυ δεν στέκονται από χομπίστες. Θέλουν ονόματα να συμμετέχουν για να υπάρχουν από πίσω εταιρείες οι οποίες μπορούν να χώσουν χρήμα για να βγει. Εμείς μπορούμε να στηρίξουμε καμιά εντουρόβολτα με τα 20άρικα…

Το αποπάνω εννοω. Δηλαδή αγωνιζόμενους και ομαδες-εταιριες.

Αλλα ακομα και οι απλοι αναβατες θα μπορουσαν αφου ηταν δωρεάν η συμμετοχη τα πρωτα χρονια.

Σαν να πας ενα 7ημερο στην πινδο ειναι.

Και μην πέρνεις σαν παραδειγμα εμας. Που για να παντρεψουμε 4-5 μερες πρεπει να ερθει ο αυγουστος και να κλεψουμε μερες ακομα και απο τις οικογενιακες διακοπες.

Κατ’ αρχάς δε γνωρίζω τι γινόταν το 2009 ή 2010 που ξεκίνησε…
Εγώ ξεκίνησα τη κουβέντα αναφερόμενος στο κόστος συμμετοχής που στη καλύτερη περίπτωση φέτος θα ήταν 650€. Γενικά για τον θεσμό έχω μάθει μόλις τα τελευταία 3-4 χρόνια.

Αυτό που λες Πάνο @pan είναι σωστό αλλά όταν έχεις δυνατότητα συμμετοχών εκτός συναγωνισμού το μπούγιο ποτέ δε κάνει κακό σε μια μεγάλη διοργάνωση.

Από εκεί και πέρα πόσοι απλοί αναβάτες θα μπορούσαν να απουσιάσουν από εργασίες και οικογένειες για 1 ολόκληρη εβδομάδα και μάλιστα μέσα στο Μαΐο!

Συνεχίζω λέγοντας πως πουθενά δεν αναφέρει το site πως για Έλληνες -οποιασδήποτε κατηγορίας- η συμμετοχή είναι δωρεάν. Από μόνο του αυτό είναι (και μπορεί και τότε να ήταν) αποτρεπτικό.
Για να φτάσω να το μάθω θα έπρεπε να πάρω τηλέφωνο αλλά γιατί να πάρω αφού δεν αφήνει ούτε υπαινιγμό πουθενά. Φάουλ για μένα αυτό ακόμη και αν μετά από συνεννόηση είναι δωρεάν.

Πως θα σας φαινόταν η ιδέα να πάμε για να το παρακολουθήσουμε ΠΣΚ;
Με τα σκηνάκια μας και από κοντά χωρίς να ενοχλούμε.

Λέω να νοικιάσω ένα transit, να φορτωσω το μηχανακι και να το κανω 12ήμερο… το καλοκαιρι
Είναι πολλά τα λεφτα ειδικά για το χομπίστα ή τον ανεξάρτητο.

Πέρα του να ζήσεις μια τέτοια εμπειρία, Θα ήθελα να άκουγα τους λόγους που έχει κάποιος που θα τα έδινε.

Να τρέξει σε έναν αγώνα ράλυ φυσικά… Καλές και οι βόλτες και έχεις ένα πόιντ σε αυτό που λες… Αλλά είναι άλλη φάση να τρέχεις σε αγώνα…

1 Like

Και που να το κανεις χωρις το τρανσιτ να δεις τι γκαυλα που ειναι.

Αλλα ο αγωνας ειναι αλλη φαση.

1 Like

Λες να του βάλω υποπλαίσιο (ενισχυμένο) να κουβαλήσω τα αξεσουάρ της και να έχω χώρο για έναν υπνόσακο ενα βρακι και κάλτσες για 'μενα…!