Knee brace - απόψεις

Χρησιμοποιεί κανένας; Πιστεύετε οτι αξίζει να επενδύσεις σε αυτά; Είχατε ποτέ τραυματισμό σε γόνατο οδηγώντας μοτο;
Εγώ το σκέφτομαι σοβαρά αν και είναι αργά τώρα, μιας και την περασμένη εβδομάδα έφαγα τη παπάρα και τώρα έχω μπλέξει με μερική ρήξη χιαστών μπροστά/πλάι και ίσως πίσω μεριά, με το μεγαλύτερο πρόβλημα στο πλαϊνό. Φυσικά πιστεύω οτι ακόμα και με brace μπορείς να τραυματιστείς σε τέτοιο βαθμό/χειρότερα αλλά έχεις στο πόδι σου είδη ένα νάρθηκα οπότε σταθεροποιείς λίγο την κατάσταση σε αρχικό στάδιο, πχ εγώ έκανα ακόμα ~20χλμ χωμάτινα χωρίς να είμαι σίγουρος για την κατάσταση μου, σερνόμουνα βέβαια αλλά με ρίσκο πάλι να χειροτερέψει η κατάσταση. Έχει βρεθεί κανένας σας σε παρόμοια περίπτωση;

Καταρχην περαστικα Θανο και ολα να παν καλα(να το προσεξεις).Να φανταστω οτι φοραγες απλες προστασιες γονατου(knee guards) που φοραμε και οι περισσοτεροι αναβατες μιας και προστατευουν τα γονατα μας απο χτυπηματα και το κοστος τους ξεκιναει απο χαμηλα.Οσον αφορα τωρα τις επιγονατιδες που μας προστατευουν και απο τραυματισμους του γονατου δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε και συνηθως καταφευγουν σε αυτες ατομα που προεχονται απο τραυματισμους.Προσωπικα το κοστος ειναι απαγορευτικο για μενα(τουλαχιστον απο 500-600 ευρω για κατι καλο).Αυτα απο εμενα και ελπιζω να σε βοηθησα.

1 Like

Απ’όσο έχω διαβάσει τα knee braces εχουν τα γνωστά πλεονέκτηματα (και μετά από τραυματισμούς που έγραψε ο Πάνος) αλλά και ένα μειονέκτημα.Αν το πόδι δεχτεί μεγάλη πίεση η δύναμη μεταφέρεται σε άλλο σημείο.Και εφόσον τα κάτω άκρα είναι επίσης ενισχυμένα με τις μπότες η δύναμη μπορεί να προκαλέσει ζημιά (κάταγμα) στο μηριαίο οστό.

Εύχομαι όσο το δυνατόν γρήγορη και ανώδυνη ανάρρωση.

1 Like

Ευχαριστώ παιδιά, αυτό που βλέπω και εγώ είναι ότι ο κόσμος στρέφεται σε brace μετά από τραυματισμόυς όπως είπε ο Πάνος, ίσως σου δίνει και περισσότερη σιγουριά μετά από τραυματισμό η βοηθάει και στο ‘ψυχολογικό’. Όσο αφορά τον τραυματισμό μου το χειρότερο είναι ότι φέτος θα έκανα το ραλλυ στις Σέρρες κατηγορία lite-gps αλλά τώρα πάει περίπατο, είχα πληρώσει και συμμετοχή και ετοιμαζόμουν για αυτό, έπεσα ενδιαμέσουενος ενος τριημέρου με 100+ χλμ που έκανα για ‘προετοιμασία’.

Περαστικά Θάνο, κρίμα που έχασες τον αγώνα :frowning:. Δυστυχώς κι αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα.

Προσωπικά πριν 15 μήνες περίπου είχα πάθει μία άσχημη εξάρθρωση στον αριστερό καρπό μετά από πτώση. Αυτό που μου συνέστησε ο γιατρός μόλις έβγαλα τον νάρθηκα (μετά από 5 βδομάδες!) ήταν, εφόσον σκόπευα να ξεκινήσω να οδηγώ το συντομότερο δυνατόν, να χρησιμοποιήσω οπωσδήποτε κάτι για να στηρίζει τον καρπό. Πλήρωσα 150 ευρώ για ένα αρθρωτό νάρθηκα και τον χρησιμοποιώ ακόμα. Δεν το μετανοιώνω γιατί νοιώθω ότι με έχει σώσει από νέους τραυματισμούς στον -αδυνατισμένο πλέον- καρπό.

Βέβαια δεν ήταν γόνατο και δεν μου στοίχισε τόσο ακριβά ο νάρθηκας. Ακόμα κι έτσι όμως γνώμη μου είναι αν (έστω και με δυσκολία) μπορείς να διαθέσεις τα λεφτά, τότε να τον πάρεις και να τον χρησιμοποιείς κάθε φορά.

1 Like

Περαστικά και γρήγορη ανάρρωση.
Ναι, είναι πραγματικά πολύ χάλια να κανονίζεις κάτι, να το περιμένεις πως και πως και μετά να χαλάει το πλάνο… Αλλά πρώτα προέχει να αποκαταστήσεις όσο καλύτερα μπορείς τον τραυματισμό σου.
Αυτό που κάνω εγώ στο ταλαιπωρημένο μου γόνατο, είναι να φοράω σφιχτή επιγονατίδα με πλαϊνές μεταλλικές ενισχύσεις (αυτές που πουλάνε στα ορθοπεδικά είδη) και από πάνω την προστατευτική επιγονατίδα. Οκ… είναι γκουμούτσα το σύνολο αλλά σε αυτή τη φάση δεν μπορώ να διαθέσω το 200άρι-300άρι που κάνουν τα knee braces. Πάντως το έχω σαν μελλοντικό πλάνο να αγοράσω.

Πολυ κριμα ρε Θανο :triumph:,γινε καλα και στο επομενο :+1:Οταν βρεις ευκαιρια γραψε μας για το κοστος της κατηγοριας lite-gps μιας και δεν βρηκα στο site του rally.
Υγ.Ενα ενδιαφερον βιντεακι για το “θεμα” σου.

1 Like

Αυτό το βίντεο δεν το είχα δει :+1:, και μιλούσα χτες με ένα ακόμα ορθοπεδικό που μου ανέφερε τα donjoy. Απο αυτά τις αγοράς που στοχεύουν σε μοτοσυκλετιστές στο ψάξιμο που έκανα μόνο της Leatt φαίνεται να έχουν κάποια ιατρικά πιστοποιητικά.

Τώρα όσο αφορά τον τραυματισμό μου τελικά έχω ρήξη πίσω χιαστού και για τον μπροστά δεν είναι σίγουρο πρέπει να μπει στο γόνατο για να έχει σαφή εικόνα κατάστασης του, επίσης έχει αρπάξει και λίγο μηνίσκος και γενικά έκανα πολύ καλή ζημιά αφού όποιος είδε την μαγνητική μου με ρώτησε πόσες φορές έχω χτυπήσει στο γόνατο παλιότερα, δεν πιστεύουν οτι χτυπάω πρώτη φορά, γιαυτό όπως λέει και ο τύπος στο βίντεο δεν μπορείς να ξέρεις αν θα σε σώσει γιατί παίζουν πάρα πολύ παράγοντες.

Για το ράλι δες εδώ απο 400 εώς 600 είναι η συμμετοχή για αυτή τη κατηγορία, όσο πιο νωρίς βάλεις την συμμετοχή σου τόσο λιγότερο πληρώνεις, η τιμές είναι και διαπραγματεύσιμες πάντως αν μιλήσεις με τον διοργανωτή, φυσικά αν την πατήσεις σαν εμένα θα χάσεις και κάποια χρήματα, αν ρωτάς εμένα τα χρήματα είναι αρκετά για τέτοια κατηγορία αλλά ήταν κάτι που ήθελα να κάνω χρόνια, με σκοπό την επόμενη χρονιά να προσπαθούσα με roadbook, εγώ τα είχα υπολογίσει να μου βγει κοντά στο χιλιάρικο πάντως.

3 Likes

Αλλα ενα review που θα φανει χρησιμο…

Υγ. Το παλικαρι αυτο σας θυμζει…καποιον??? :thinking:
2 Likes

Αυτός παραπονιέται ότι φεύγει από τη θέση του άρα μάλλον δε το βάζει σωστά η λάθος μέγεθος, θέλει συνήθειο σίγουρα αλλά να είναι και το σωστό για σένα. Ρωτώντας δύο ‘εντουραδες’ που βρήκα μου είπαν ότι είναι μλκιες αυτά ενοχλούν πολύ και δεν προστατεύουν, αλλά φαινόταν για πολυ παγκοζμιοι και δεν έτυχε να κόψουν τους χιαστούς τους ακόμα. :grin:

Ρε συ @Mitch έχεις αδερφό και δεν το ξέρεις;

1 Like

Τι λες ρε μλκ…
Αυτος ειναι ασχημος, εχει μεγαλο κούτελο και πέφτει συνέχεια… … …

.
.
.
:thinking: γουέιτ α μινιτ… … … :face_with_raised_eyebrow:

.
.

… … νεβερ μάιντ
.
.

5 Likes

Αυτά εδώ καλή περίπτωση για τη χρήση που θέλω εγώ, θα τα έπερνα αλλά θέλω να ξεκαθαρίσει λίγο η κατάσταση με το πόδι μου πρώτα. Είναι πολύ καλή τιμή αν ψάχνει κανένας.

Ωραίες φαίνονται :+1:

Έχεις κάνει καμία βόλτα ή ακόμα δε μπορείς;

Πριν 25 μέρες έκανα χειρουργείο και σήμερα ήταν το πρώτο τσεκ από τον ντοκ, έχω ένα 6μηνο ακόμα μπροστά μου γιατί έκανα μπρος και πίσω χιαστούς + μηνισκους, πάλι καλά ο έσω πλάγιος “κόλλησε” από μόνος του :sweat_smile:

Τελευταία βόλτα έκανα τέλη Αυγούστου για κτεο και παράδοση πινακίδων :grin:

2 Likes

Είναι από τις περιπτώσεις που απλά ακούς το γιατρό… και δώσε βάση στην αποθεραπεία που ξεκινάς. Θέλει επιμονή και θέληση για να πάρεις το μάξιμουμ.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά. :beers:

Ό, τι λέει ο @est. Επίσης, δες αν υπαρχει δυνατοτητα για κολύμπι. Μετά από εγχείριση μηνίσκων, που είναι κ πιο απλό απ τους χιαστούς, μόνο με την κολύμβηση επανήλθα πλήρως κ μη σου πω καλύτερα από όταν ήμουν μικρή. Μέσα σε 1, 5 μήνα εξαφανίστηκε κάθε ενόχληση, έδεσε ο τετρακέφαλος.

Κάτι που ξέχασα να πω σε σχέση με τους ναρθηκες είναι ότι ο γιατρός μου λέει ότι δεν τον χρειάζομαι ακόμα και μετά από τέτοιο σύνθετο χειρουργείο/τραύμα, εγώ θα πάρω έναν σε συνεννόηση με τον φυσικό θεραπευτή μου βέβαια για να είμαι πιο σίγουρος. Οπότε η απόψεις διίστανται ακόμα και σε τέτοιες περιπτώσεις, εγώ κλίνω προς την χρήση ναρθηκα πάντως.

Απ ό, τι ξέρω, οι ορθοπεδικοί είναι επιφυλατικοί με τη χρήση τους γιατί επιβραδύνεται η επαναφορά των μυών. Τεμπελιάζουν. Θέλει τόσο όσο.

Αυτό ακριβώς, εξαρτάτε όμως και από φυσική κατάσταση, ηλικία και δραστηριότητες που ασχολείται ο καθένας.