Τελος οι βολτες στην Λαυρεωτική

:disappointed_relieved::disappointed_relieved::disappointed_relieved::disappointed_relieved:

To Δασαρχείο Λαυρίου «επικηρύσσει» τo enduro στον Δρυμό Σουνίου και στην Λαυρεωτική

Μετά το τραγικό συμβάν με τον άδικο χαμό ένας φίλου του αθλήματος του enduro τον περασμένο μήνα στην περιοχή του Λαυρίου, το Δασαρχείο κινητοποιήθηκε καλώντας τις Αρχές αλλά και τα σωματεία, τους αθλητές και τους εμπλεκόμενους με το άθλημα, να σταματήσουν την δραστηριότητα του enduro στην περιοχή του Εθνικού Δρυμού Σουνίου και τις Λαυρεωτικής. Δείτε παρακάτω την σχετική απόφαση.

Μας φάγανε οι μανιταροσυλλέκτες παίδες …

Το θεμα ειναι μην επεκταθει κι αλλο.

Και επειδη θα μαζευτουν πολυ εξυπνακιδες που θα βρουν την ευκαιρια να πουλησουν μουρη σε καμια μοτο-πορεια, το μονο που θα καταφερουν ειναι να γηνει μεγαλο θεμα και να μας αποκλησουν και την βαρημπομπη και δε ξερω εγω τι αλλο.

Νομηζω οτι το φρονιμοτερο ειναι να μηνει εκει το θεμα και να ξεχαστει.
Θα χασουμε για κανα δυο χρονια την λαυρεωτικη (που ειναι φυρικα επικυνδηνο μερος, υπαρχουν αποδηξεις τρανες πλεον) αλλα τουλαχιστον θα συνεχιζουμε να κανουμε λιγο χωμα σε κοντινες αποστασεις που πλεον ειναι πολυ συμαντικο (λογο των οικονομικων συνθηκων, ειναι δωρο μια αποδραση εδω γυρο)

Δεν διάβαζα το έγγραφο αλλά αν μιλάει για τον εθνικό δρυμό της περιοχής να υπενθυμίσω ότι οι δραστηριότητες αυτές απαγορεύονταν έτσι κι αλλιώς.

Πάντως δύσκολο μου φαίνεται να μην ανοίξει η όρεξη και για άλλες περιοχές.

Βασικά όπου και αν πηγαίνουμε μας κοιτάνε με μισό μάτι.

Ενώ από την άλλη για τους κυνηγούς που κάθε τόσο σκοτώνονται μεταξύ τους ενώ προκαλούν μεγάλες ζημιές με τη λαθροθηρία ούτε λόγος.

Προσέξτε ότι στο συγκεκριμένο έγγραφο προσπαθούν να προστατέψουν δραστηριότητες που απαγορεύονται εντός εθνικού δρυμού όπως το κυνήγι και Ναι και το μάζεμα μανιταριών, από τους παράνομους μοτοσυκλετιστές δολοφόνους καταστροφείς του περιβάλλοντος…

Προσωπικά νομίζω ότι αυτό δεν πρέπει να μείνει αναπάντητο γιατί τότε είναι που τη πατήσαμε.

Αν αναρωτιέστε που είναι αυτός ο δρυμός πάρτε ένα χάρτη στο περίπου

Οπως ειπα απο πανω, διαφωνω καθετως.

Το θεμα για μενα πρεπει να μηνει μουγκα στην στρουγκα.

Ο λογος ειναι οτι υπαρχει ηδη ετοιμο νομοσχεδιο, δοκημασμενο, που απαγορευει πασα μηχανοκηνιτη δραστιριοτητα στα βουνα!!

Που?

Σε ολες τις χωρες της Ε.Ε

Σε παρα πολλες εφαρμοζεται αυτηροτατα εδω και χρονια.
Σε αλλες οι αρχες ειναι ποιο ελαστικες στην εφαρμογη και σε αλλες ειναι ζμπουτσας.

Εμεις ανηκουμε στην τριτη κατηγορια.

Και λεω ζμπουτσας γιατι ετσι ακριβως ειναι.
Ο λογος κατα την γνωμη μου που δεν μας εχουν απαγορευσει ΑΚΟΜΑ να κυκλοφορουμε στα βουνα δεν ειναι γιατι μας αγαπουν και θελουν το καο μας, ειναι γιατι δε χρειαστηκε ποτε. Δεν υπηρχε λογος η εκαστοτε κυβερνηση να ερθει σε συγκρουση με ενα κομματι της κοινωνιας και να χασει ψιφαλακια.

Τωρα αν εμεις την δουμε ξαφνηκα ανταρτες και αντιδραστικα οντα που δε συκωνουμε μιγα στο σπαθι μας αλλα αντιδραμε και διεκδικουμε τα δικια μας (ενω οταν μας γαμανε πατοκορφα απο χιλιες δυο πλευρες περα βρεχει και μας νιαζει μονο να μην ονομαζονται οι σκοπιανοι μακεδονες ( σο φακιν γουατ που λεν και στο χωριο μου) ) τι θα καταφερουμε???

Αναρωτηθηκες?

Πιστευεις οτι μπορει μια χωρα μελος της ΕΕ να μην εφαρμοσει εναν νομο που υσχιει στις περισσοτερες χωρες μελη?

Εδω σε λιγο θα μας στελνουν εντολες απο τις βριξελες για το αν θα φαμε μακαρονια σημερα ή αν θα φαμε ρυζι!!!

Η να στο παω αλιως???

Πιστευεις οτι υπαρχουν σε αυτην την χωρα ή στο μικροκοσμο των μοτοσυκλετιστων, ανθρωποι που μπορουν και εχουν την διαθεση να διεκδηκησουν το οτιδηποτε πιστευουν οτι ειναι δηκαιομα τους με ομορφο, δημοκρατικο, Σ Υ Λ Λ Ο Γ Ι Κ Ο τροπο???

Ασε θα απαντησω εγω. Υπαρχουν ναι. Σαφως και υπαρχουν. Αλλα μπροστα στους δασικους και στου μαθουβλακες ειναι μηδεν εις το πηλικο

Το ποιο πιθανο ειναι να μαζευτουν 2-3 χιλιαδες ατομα, να κατεβουν μια φορα στο συνταγμα, να μας κανουν ρεζιλι με το αικιου ραδικιου, να πλακοθουν σε τιποτα μπουκετα, να γηνει θεματαρα στα ΜΜΕ, και σε μια νυχτα, με τη διαδικασία του… κατεπείγοντος να αποφασιστει η εφαρμογη του νομου και παπαλα το χωματακι παληκαρια μου.

Θα παρουμε ολοι απο ενα μοτοκροσακι και θα πηγενουμε στις μπιστες να σκαμε 40 και 50 ευρω για ενα μοτοκροσαδικο τρακ ντει.

Σορρυ φιλε αλλα δις ις δε τρουθ και λαιφ ιζ ε φακιν μπιτς

Στην αρχή θα ήταν λίγοι…μια παρέα ας πούμε που πήγαινε κάθε ΣουΚου. Μετά θα το’μαθαν κι άλλοι και μετά μαζεύτηκε λαός στην περιοχή και άρχισε η φαγομάρα…
Κι αυτοί δίκιο έχουν (πρέπει να προστατεύει η περιοχή και να αναπλαστεί) κι εμείς δίκιο έχουμε.
Το καλό είναι πως μπορείς να πηγαίνεις στα γύρω μέρη, που έχουν κι αυτά ενδιαφέρον και που δεν ενοχλείς (πολύ). Και το πιο καλό (που μας βολεύει με τα μηχανάκια που ´χουμε), άμα μας βγαίνει το πρόγραμμα, τραβάμε και σε κανα πιο μακρινό βουνό.

@Mitch όσον αφορά την ΕΕ δεν υπάρχει οδηγία που να απαγορεύει τα οχήματα στα βουνά. Το ότι το εφαρμόζουν αρκετές χώρες δεν λέει τίποτα. Άλλες τόσες δεν το εφαρμόζουν.

Το θέμα για μένα είναι ότι δεν νομίζω να μείνει μόνο εκεί. Εκτός κι αν είναι για τα μάτια του κόσμου πράγμα το οποίο δεν το πιστεύω.

Και στην τελική αν είναι να απαγορευτεί ας μας πούνε που θα επιτρέπεται.

Και τι σχέσει έχει με το έχεις κάνει σε άλλες περιπτώσεις; Εδώ μιλάμε για ένα ζήτημα, το ότι βγήκα ή δεν βγήκα να διαδηλώσω για το σκοπιανό καθορίζει τι μπορώ να κάνω για αυτό που συζητάμε.

Και φυσικά δεν είπα να μαζευτούμε στο Σύνταγμα να κάνουμε σούζες… Υπάρχουν σύλλογοι και όργανα που θα μπορούσαν να κινηθούν…

Νομηζω οτι υπαρχει. Αλλα και να μην υπαρχει,οταν δημιουργείται ενα ζητημα, το μονο ευκολο ειναι να ακολουθήσεις την περπατημενη. Τι κανει η γερμανι πχ?? Τους απαγορευει να πανε βουνο. Αρα τους το απαγορευω κι εγω και εχω πλεον ενα ζητημα ληγοτερο.

Πουτσες μπλε ειναι το θεμα. Και ετσι πρεπει να μηνει. Το δασαρχειο λαυριου εκει που ξυνανε τα παπαρια τους με τσουγκρανες χρονια τωρα, ξαφνικα βρεθηκε στν επικαιρότητα με τον χαμο του παιδιου και θελει να μας δηξει οτι ειναι εκει και κανει την δουλεια του. Τοσα χρονια κυκλοφορει τοσος λαος σε εναν δρυμο ταφρο και δεν ενδιαφερθηκαν να βαλουν σήμανση ή να βαλουν προστατευτηκες μπαρες στις τρυπες σπηλιες που υπαρχουν.

Πουθενα μαναρι μου. Μονο εκει που θα μπορουνε να στα παιρνουβ θα επιτρεπεται. Σε μπιστες μοτοκρος

Εχει ρε φιλε γιατι δείχνει το επιπεδο αυτου που λες να διεκδηκησει.

Ανθρωπος που δεν εχει βγει ποτε δτην ζωη του να διεκδηκησει το μελλον του και των παιδιων του ποσο θα σε στιρηξει πιστευεις σε εναν ενδεχομενο αγωνα? Αν ερθει, θα κατσει κανα τεταρτο, θα κορναρει και θα παει για καφε μετα

Τσπ η αποψη μου ειναι πτι πρεπει να το αφησουμε να περασει και να ξεχαστει οπως τοσα και τοσα.

Και η γενικοτερη σταση μου οταν τριγυρναω στα βουνα ειναι ηρεμια, ψύχραιμα, σεβασμος στην φυση, σεβασμος στον συναθρωπο κι ας με κοιταει με μισο ματι ή ακομα κι ας με βριζει. Τοσο του κοβει. Εγω θα τπν χαιρετήσω και θα του πω καλημερα.

Πρεπει να προσεχουμε για να εχουμε. Οι κοντρες μεταξυ μας (μοτοσυκλετιστες, πεσοποροι, ζωα κυνηγοί, μανιταροσυλλεκτες κλπ κλπ)δε βοηθουν σε αυτην την φαση.

Ουτε και το να κανουμε θεμα κατι που δεν ειναι θεμα σημερα για τις αρχες του τοπου. Το αν δηλαδη πρεπει να κυκλοφορουμε ή οχι σε μια περιοχή ή σε ολοκρηρα τα βουνα της χωρας.

Εχουμε ενα μοτοσυκλετιστικο παραδεισο(οσον αφορα βουνο-χωμα)και παμε να τον χαλασουμε με δηλωσεις τυπου ““Που ειναι το κρατος η σημανση κλπ κλπ””.Εγω ξερω οτι μεριμνα κ σημανση χρειαζεται εκει που κυκλοφορουν αμεριμνοι πολιτες(οργανωμενη πολη κ οργανωμενες αρτηριες μεταξυ πολεων.
Οταν παμε για εντουροβολτα πρεπει να περιμενουμε τα παντα,παντου παραμονευει ο βραχος ,το λουκι ,ο γκρεμος ¨και αυτα την κανουν ξεχωριστη και ενδιαφερουσα.
Εαν παλι επιμενουμε στην (μαλακια)ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ το ΚΚΡΑΤΟΣ,τοτε αυτο θα εμφανιστει και …τον ηπιαμε.
Και ναι υπαρχει ευρωπαικη οδηγια προς ολα τα μελη ,που δεν λεει οτι απαγορευεται το εντουρο στο Λαυριο η τον Υμητο η καπου αλλου,αλλα αναφερει ρητα οτι"Για την καλυτερη προστασια των πολιτων και του περιβαλλοντος Επιτρεπεται η χρηση και διελευση Μηχανοκινητων Τροχοφορων αποκλειστικα επι των οδων κατασκευασμενων γι αυτα"".Τελος τα ειπανε ολα με λιγες λεξεις.
Γι αυτο αραχτε ,καλα ημαστε.