Προσπάθεια διάσωσης γαμου

Μιας κ με μπριζωσατε χθες, ξεκινάω σήμερα να ψαχνομαι για τα πιο απλά πράγματα που μπορώ να φτιάξω στο xr αρχικά…

Κεφάλαιο 1: αλυσιδογραναζα

Τώρα φοράει 13-40 γιατί ήταν κυρίως για χρήση στην άσφαλτο. Από μαμά αφορούσε 13-39.
Τι να βάλω για να το κοντυνω και να είναι για χώμα πλέον σχεδόν αποκλειστικά;

Αυτη την στιγμή παντως, σε σχεση με το μαμα γραναζωμα, το εχεις… … … κοντυνει :rofl::joy:

Ομολογώ παντως οτι δεν εχω καταλάβει ακριβως τι σε ενοχλει και τι θες να διορθώσεις.

Ας το συζητησουμε λοιπον :thinking:

Σου φαίνεται ότι δεν έχει αρκετή δύναμη στο χώμα;

Δεν έχει νεύρο

Από λίγο ψάξιμο στο νετ είδα ότι ένα αξιοπρεπές γραναζωμα για χώμα με παραχωρήσεις στην άσφαλτο είναι 13-43

Έχετε να προτείνετε συγκεκριμένη εταιρεία ή μαγαζί για να μη μου βγει ο κούκος αηδονι

Οταν έψαχνα για το ντιαρζετ ειχα βρει καλες τιμες στο e-moto.gr

Εχει ενα καταστημα κοντα στην σταση Αττικής και αλλο ενα καπου στο χαλανδρι νομίζω

Μη περιμένεις να δεις και καμιά τεράστια διαφορά με 3 δόντια πάντως.

13-45?

Γεια σου Ελενη.
Το προβλημα μπορει να μην ειναι μονο στην μεταδοση ,το μηχανακι δουλευει στακατα(δηλ χωρις αυξομειωσεις κ κομπιασματα )στις χαμηλες στροφες?μηπως σου κοβει το μπουρι που θυμαμαι οτι ειχες πανω?(το εχει ακομα?)Και οταν λες δεν εχει νευρο τι εννοεις?δεν σηκωνει τροχο ? αργει να ξεκολλησει στις εξοδους? η κατι αλλο?Καλυτερα να οδηγησει το μηχανακι καποιο απ τα παιδια με εμπειρια ,για να παρεις και καλυτερες συμβουλες.

Το χει οδηγήσει ο kordix κ είχε πει ότι είναι ψόφιο. Επίσης ο μουρίκης ότι είναι πολύ μακρύ. Και διάφοροι άλλοι κατά καιρούς, τα παιδιά από δω μέσα δεν νομίζω ότι το χουν οδηγήσει.
Οταν λέω ότι δεν έχει νεύρο εννοώ ότι εκεί που οι άλλοι πάνε πχ με δεύτερη και τρίτη εμένα ακόμα πάει με 1η…

Οποτε μαλλον Ειναι ψοφιο,o Κωστας ειναι εμπειρος.
Προβλημα αποδοσης μπορει να οφειλετε σε πολλους διαφορετικους λογους,που δεν αναλυονται εδω,δυστυχως ειμαι μακρια για να σε βοηθησω.Μηπως να επαιρνες μια γνωμη απ τον Γατο?εχει κ αυτος τεχνικες γνωσεις

Φυσικά εξαρτάται τι έχουν οι άλλοι που λες, αλλά το 45 πίσω ακούγεται σαν το ελάχιστο αν παίζει αυτό.

Που θα το οδηγάς;

Χώμα
Ναι μάλλον για 45 πάω

Για πίσω δισκοπλακα έχετε κάποια συγκεκριμένη μάρκα να προτείνετε;

1 Like

Μήπως υπάρχει και θεμα συμπίεσης;

Καίει λάδι;

Γρανάζιερα πίσω μήπως την έχουν ακούσει τα σινεμπλόκ;

Το e-moto στο Χαλάνδρι…το έχω δοκιμάσει και το προτείνω…καλές τιμές και εξυπηρετικά παιδιά…

Πίσω δισκόπλακα πήρα πριν από κανα χρόνο από ένα μαγαζί στην Καβάλας που έχει τις X-Gear. Οκ, κινεζιά, το ξέρω. Αλλά μέχρι τώρα δεν έχω θέμα.
Για γρανάζια διαβάζω πως τα XR250R έχουν από κατασκευής 13/48, οπότε βρίσκω λογική την επιλογή 45αριού πίσω. Επίσης για να δεις τιμές αλυσίδας, θεωρώ καλύτερη την αναζήτηση με τύπο αλυσίδας (520 με 120 Links κτλ), από το να ψάχνεις “σετ αλυσίδα γραναζια XR250”. Τουλάχιστον για μένα δούλεψε καλύτερα αυτό. Βέβαια δε βιαζόμουν και πήρα αλυσίδα από Γερμανία, μπροστά γρανάζι 14άρι από Αγγλία, 15άρι από Αμερική και το πίσω γρανάζι από εδώ. (Μάρκες DID, JT & Sunstar). Όλα μαζί μου πήγαν κάτω από 100 ευρώ, αλλά το έψαξα αρκετά.
Τώρα για την απόδοση δεν έχω να πω κάτι… το αν είναι ρυθμισμένο/τζεταρισμένο σωστά είναι κάτι που το ξέρεις εσύ κι ο μάστορας. Σίγουρα όμως θυμάμαι στις γκαζιές να βγάζει μαύρο ντουμάνι πίσω, οπότε ίσως να είναι λίγο πλούσια ρυθμισμένο…

Edit: μακάρι να έβλεπα τη φάτσα του καημένου/καημένης που θα του βγάλει ο γούγλης το παρόν νήμα σαν αποτέλεσμα αναζήτησης…:stuck_out_tongue:

3 Likes

:joy:

Thanks est για τις info. Θα τα ψάξω
Για 13-45 120links αλυσίδα θέλω;

Από βαλβίδες είναι ρυθμισμένο σωστά. Το θέμα καρμπονάρα θα ανοίξει σε 2ο χρόνο.

Η λογική είναι απλή. Όπως σε κάθε είδους πρόβλημα θεωρώ. Πρώτα θα φτιαχτούν τα απλά που γνωρίζουμε εκ των προτέρων ότι θέλουν/παίρνουν βελτίωση κ μετά θα αρχίσουμε να ανοίγουμε σκελετούς κ να ψάχνουμε υποθετικά σενάρια…

Ώπα, ώπα κοπελιά! Δεν πετάνε έτσι τις καρμπονάρες 12μιση η ώρα που αρχίζει το στομάχι και γουργουρίζει!!!:joy:

Θέλει λίγο ψάξιμο για το αν θα μπει η αλυσίδα που προτείνει το μάνουαλ ή αν θα χρειαστεί λιγότερους/περισσότερους κρίκους.

2 Likes

Το θέμα καρμπονάρα να ανοίξει αμέσως παρακαλώ…

Το αυτόματο λεξικό!!!

Καρμπυρατέρ εννοούσα!! :smiley:

Να φάμε και τπτ όμως…