Μπότες, μπότες, μπότες... Προτάσεις, παρουσιάσεις και ανταλλαγή απόψεων,

Πριν από 2-3 χρόνια αγόρασα τις Forma Terrain TX Enduro γιατί ήταν οι φθηνότερες που βρήκα με άρθρωση, πράγμα που θεωρούσα απαραίτητο και για την ενισχυμένη προστασία που προσφέρουν (συνήθως) και για λόγους άνεσης, καθώς δεν είναι λίγες οι φορές που στο βουνό θα χρειαστεί να περπατήσουμε κιόλας.

Τα προβλήματα που αντιμετώπισα με αυτές ήταν δυο:
α) Ήταν αδύνατο να τις φορέσω με κάποιες αρθρωτές προστασίες που είχα για γόνατα/καλάμια.
β) Μπάζουν νερό πολύ εύκολα

Και ενώ το μεν (α) το έλυσα αγοράζοντας άλλες προστασίες μόνο για τα γόνατα θυσιάζοντας μέρος της προστασίας μου, το δε (β) είναι σχεδόν άλυτο.

Επομένως άρχισα να σκέφτομαι την αντικατάσταση τους και βρήκα πολύ ενδιαφέρουσες τις προτάσεις της SIDI στη σειρά Crossfire, Crossfire 2 και Crossfire 3. Έτσι πήγα μια βόλτα σε γνωστό κατάστημα της οδού Καλλιρόης και τις δοκίμασα.
Το πρώτο που μου έκανε εντύπωση ήταν πως οποιαδήποτε από τις επιλογές της σειράς Crossfire (1,2, & 3) είναι ένα νούμερο πάνω από οποιαδήποτε μπότα εντούρο έχω φορέσει. Επίσης έχουν όλες μια εντυπωσιακά λεπτή γραμμή και είναι ελαφριές.

Οι Crossfire 1 έχουν τη στενότερη γραμμή αλλά είναι ποιοτικά ένα σκαλοπάτι καλύτερες και οι μόνες που έχουν αληθινό δέρμα στη περιοχή του μετατάρσιου.

Τα δυο επόμενα μοντέλα έχουν αντικατασταθεί από συνθετικό δέρμα, όμως έχουν τεχνολογικές εξελίξεις πολύ χρήσιμες για τον αναβάτη. Στη σειρά Crossfire 2 θα έλεγα πως μάλλον αφορούν κυρίως ανατομικές βελτιώσεις και την προσθήκη της παραλλαγής μοντέλου με την ονομασία Crossfire 2 SRS, οι οποίες δίνουν δυνατότητα αντικατάστασης της σόλας σε όποιο στυλ οδήγησης θέλεις (MX, Enduro και Supermotard) αλλά και απλώς για λόγους φθοράς.

Στη σειρά Crossfire 3 έχουν γίνει περισσότερες αλλαγές και φυσικά συνεχίζει να υπάρχει η παραλλαγή SRS. Μερικές από αυτές είναι η βελτιστοποίηση της αδιαβροχοποίησης τους και η προσθήκη ενός σκληρού ένθετου στο κέντρο του πέλματος της μπότας το οποίο είναι αντικαταστάσιμο αν φθαρεί από τα μαρσπιέ ή τη διαρκή χρήση μανιβέλας (ενός XR650 για παράδειγμα). Μια από τις πιο ενδιαφέρουσες καινοτομίες είναι το σύστημα “hyper extension block” που δεν επιτρέπει στο πέλμα μας να στραφεί περισσότερο από όσο πρέπει με κατεύθυνση εμπρός/πίσω για να αποφευχθεί οποιοσδήποτε τραυματισμός. Ως προς τη συστροφή δεξιά/αριστερά είναι ο εσωτερικός ανατομικός σχεδιασμός και το τακούνι της μπότας που βοηθάνε την αποτροπή ενός τραυματισμού. Τέλος πολλά επιμέρους σπόιλερ προστατεύουν το πόδι και τις πόρπες και το πιο ωραίο είναι πως όλα αυτά τα επιμέρους τμήματα της μπότας είναι αντικαταστάσιμα και μάλιστα σε αρκετά καλές τιμές παρά τη σχετικά τσιμπημένη τιμή των ίδιων των μποτών. Π.χ. μια πλήρη αντικατάσταση σόλας στοιχίζει 25 ευρώ, εδώ στην Ελλάδα.

Οι τιμές της σειράς Crossfire 1,2 & 3 κυμαίνονται από 300 έως 500 ευρώ.

4 Likes

Ωραίος. Μου θύμισες ότι πρέπει να πάρω όσο το δυνατόν πιο σύντομα μποτούλες αυτές που έχω γιατί πνέουν τα λοίσθια.

Νομίζω ότι οι Crossfire είναι από τις καλύτερες επιλογές αλλά η τιμή τους μου φαίνεται τσιμπημένη.

Ναι είναι αλλά σήμερα βλέπω ότι τις Forma τις πήρα 240€ (με έκπτωση) και με 300€ έπαιρνα της Crossfire 1.
Αυτά τα 60 ευρώ (μόνο) της διαφοράς μου φωνάζουν πως είμαι κορόιδο!

Πάντως από θέμα αδιαβροχοποίησης νομίζω ότι δεν υπάρχει εντουράδικη μπότα σε αυτά τα λεφτά που να μένει στεγνή σε λογικά πλαίσια. Δυστυχώς…

Σωστό και αναμενόμενο αλλά οι Forma Terrain TX δε κρατάνε ούτε τα προσχήματα! Μιλάμε πλίτς και μούσκεψες! Σε όλους τους άλλους τομείς είναι πολύ καλές για τα λεφτά τους!

Οι περισσότερες που έχω δει δεν έχουν αδιαβροχοποίηση.

Άσχετο/ σχετικό: βρίσκω καλές τιμές για Acerbis τώρα τελευταία. (Και από εδώ και απ’έξω).
https://www.outletmoto.com/en/boots-acerbis-pro-mp-2828.html

https://www.skroutz.gr/s/14710026/Acerbis-X-Team-Black-White.html

3 Likes

Αν τα χρειάζεσαι όλα και δεν μπορείς να συμβιβαστείς με κάποια ελλατωματα…τότε οι Sidi είναι μονόδρομος.

Η διαφορά σε όλους τους τομείς είναι χαοτικη. Η άνεση τους και η εφαρμογη τους δεν ξεπερνιέται με τπτ. Η εργονομία τους είναι απίστευτη… και όποιος την έχει δοκιμασει δεν την αλλάζεις με τπτ.

Το μόνο μειωνεκτιμα είναι η τιμή μη τους… Η οποία είναι πέρα ως πέρα δικαιολογιμενη για τέτοιο προϊόν. Σημασία έχει μόνο αν κάποιος δύναται να τα διαθέσει …τπτ περισσοτερο.

Σχετικά με τις Forma Terrain TX Enduro …

Και εγώ έχω τα ίδια ακριβώς προβλήματα…με τον @STF

Βάζουν νερό…και με την υγρασία της ατμόσφαιρας…είναι αστείο πλέον…

Και φοράω τις επιγονατίδες…απέξω από το παντελόνι με αποτέλεσμα να τις έχω γμίσει εντελώς αφού μαγκωνουν στα κλαδιά…και σκίζονται…

2 Likes

Sidi δεν είχα ποτέ και δεν έχω γνωμη,.Ξέρω όμως τις Gaerne και τις Alpinestars,κορυφαίες και οι δύο
Forma έχω ασφάλτινες και είμαι απογοητευμένος.

Gaerne δεν είχα ποτέ αλλά τις έχω πιάσει στα χέρια και φαίνονται πολύ ποιοτικές.
Alpinestars είχα και ήταν και ποιοτικές και ανατομικές στα πόδια, αν δεν δοκίμαζα τις SIDI πάλι τέτοιες θα έπαιρνα.

Με €200 πείρα τις Forma Predator. Πολύ καλή άνεση, πολύ καλή προστασία (νομίζω το κεντρικό μέρος της σόλας επίσης αλλάζει) άλλα όπως ανέφερει ο @STF το πόδι υδρώνει. Είμαι ζεστό αγόρι τι να κάνω.

Να επισυμάνω ότι είναι οι πρώτες μου μπότες και δεν έχω κριτήρια σύγκρισης. Εκείνη τη περίοδο το κόστος ήταν σημαντικός παράγοντας όπως και τώρα φυσικά. Αλλά δε μετανιώνω την αγορά. Μπορώ να περιμένω να διαλυθούν πρωτού αρχίσω να σκέφτομαι περί αναβάθμισης τώρα πια που είμαι χωμάτινος!

2 Likes

Eιχα και εγω ασφαλτινες/πολης forma και ηταν πληρης απογοητευση Ηταν βεβαια φτηνες αλλα το οτι σκορπισαν σε μολις ενα χειμωνα δεν καταπινεται
Αντιθετα τα μποτακια της ιδιας μαρκας που εχω εχουν βγαλει ηδη 2 χειμωνες μονοφορι με σχεδον μηδενικη φθορα

Για τα χωματα ειχα παρει το 2009 τις sidi courier (ονοφαδικες και αρα δυστυχως με περιορισμενη προστασια -κυριως στον αστραγαλο) και περαν των επιφανειακων φθορων στο δερμα και της οχι πληρως πια αδιαβροχοποιησης ειναι ακομα πληρως λειτουργικες

1 Like

Αφού πούλησα κάτι άφθαρτα λάστιχα και τις μπότες που είχα (τσοντάροντας και κάποια χρήματα), πήρα ένα καλό δώρο για τον εαυτό μου:

8 Likes

μεγειες

1 Like

Αχρηαστες να ειναι!

2 Likes

Οι Sidi Crossfire … είναι αδιαβροχες;

Θα δούμε! Πάντως η SIDI δεν τις αναφέρει ως waterproof. Ούτε εγώ ψάχνω για γαλότσες, αλλά τουλάχιστον να παρέχει μια σχετική προστασία.
Από αυτά που έχω διαβάσει όμως, αναφέρουν πως σε ήπια βροχή και περάσματα από “καλές” νερολακούβες είναι ΟΚ. Προφανώς δεν είναι για να περπατάς μέσα στη νερολακούβα.

Στη πρώτη “υγρή” βόλτα θα δώσω αναφορά!

1 Like