Πίεση ελαστικών στο χώμα

Για πείτε ρε μάγκες, ποιά είναι η σωστή πίεση ελαστικών στο χώμα;

Προσωπικά βάζω 19-20 psi γιατί πονάω όταν κοπανάω τις ζάντες, αλλά έχω παρατηρήσει το εξής περίεργο: γύρω στα 15 psi έχω καλύτερα κρατήματα :stuck_out_tongue:.

• 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25

0 ψηφοφόροι

15άρια βάζω και δεν θέλω να πέφτω πιο κάτω από αυτό. Έχω δοκιμάσει και πιο κάτω στις μαλακοσιές της Βαρυμπόμπης και δούλευε καλύτερα, αλλά θέλει πολύ προσοχή με τις φυτευτές για να μην μασήσει τη σαμπρέλα.

Σημερα εβαλα αερα στο λουτρακι για τον γυρισμο απο ασφαλτο.
Αν εδιχνε καλα το μανομετρο ειχα 10 :scream::scream::scream::scream::scream::scream:

15 με 17 θα ελεγα κι εγω αλλα συνηθως βγαζω απλα λιγο απο οτι ειχα πριν μπω χωμα γιατι δεν εμπιστευομαι κανενα μανομετρο κανενος βενζιναδικου. Αν γλιστραω βγαζω λιγο ακομα

Και γιατί ρε χαμένε το δικό μου το έφερες με 14psi? :triumph:

Στο ντομί συνήθως έβαζα 18 μέχρι το πολύ 20, 22-22 έδινε το μανουαλ για κανονική χρήση.
Στο xr ακόμα ψάχνομαι,στην Εύβοια(βλέπε 2 φορτηγά) είχα βάλει 15-15(όσο δίνει το μανουαλ για χωμα) και ήταν τέλειο αλλά καρφώθηκε ένα ξυλαράκι και τρύπησε σαμπρέλα(ενισχυμένη).
Έκτοτε κάποιες φορές βάζω 17-18,κάποιες άλλες δεν το ελέγχω και το αφήνω με όση πίεση έχει απομείνει απ’τα 18-25(πίσω-μπροστά) που χρησιμοποιώ καθημερινά,
Και άλλες φορές αν δεν είμαι ικανοποιημένος με την πρόσφυση βγάζω αέρα σιγά σιγά.

Γιατι ειναι διχρονακι ρε, αρα ελαφρυ

Α τότε ΟΚ!:joy::joy:

Εγω παντως ρωταω τους αλλους…και βαζω αναλογα…:joy:

1 Like

Εγώ βάζω 16-18 αλλά δεν έχω προλάβει να παίξω πολύ με τις πιέσεις. Τη τελευταία φορά στο δεντρόσπιτο μια χαρά ήταν από κρατήματα.

στο χωμα γενικα 15 μπρος -πισω,αν παω σφιχτη μονοπαταδα κ εχω heavy duty σαμπρελες 12 εμπρος 8-10 πισω.
Επισης οταν πεφτουμε κατω απ το 12 τοτε καλο ειναι να εχουμε κοντρες.