Triumph Motorcycles Greece Test Ride Week

Η Triumph Hellas διοργανώνει εβδομάδα test ride.

https://www.facebook.com/events/261013031285496/?ti=as

Σε σχέση με τον ανταγωνισμό, πιστεύω ότι η εν λόγω εταιρία προσφέρει ιδιαίτερες επιλογές.

Αφου με ενημέρωσε ο @STFγια την διοργάνωση, σκέφτηκα λοιπόν να δοκιμάσω το Street Triple 765. Δυστυχώς όμως δεν υπήρχε διαθέσιμο. Οπότε ζήτησα την δεύτερη μηχανή που με ενδιαφέρει, το Street Scrambler 900. Ευτυχώς αυτό ήταν διαθέσιμο.

Δεδομένου ότι ο @STF είχε ήδη κλείσει την δικη του επιλογη για δοκιμη στις 12:30, σκέφτηκα να ενημερώσω τον πωλητή για το γεγονός ,ώστε να μας ετοιμάσουν τα μηχανάκια μαζί και να φύγουμε παρέα.

Και τότε, προς έκπληξη μου, τρώω το άκυρο για λόγους ασφαλείας…

Θα πρέπει να περιμένω να γυρίσει ο φίλος μου με το μοντελο που επελεξε για να μπορέσω να ξεκινήσω εγώ την δοκιμή μου με το μοντελο που επέλεξα εγώ! Παρόλο που και τα δύο ήταν διαθέσιμα ταυτόχρονα! Και παρόλο που μέχρι να τον ενημερώσω για τον φίλο μου, το test ride δεν είχε κανένα προβλημα. Για το συγκεκριμένο μοντέλο την συγκεκριμένη ώρα.

Παρολο που θα μπορούσα να αντικρούσω εύκολα το ασταθές επιχείρημα του υπαλλήλου, σεβάστηκα την επιθυμία του και ακυρωσα το test ride.

Οπότε αν θέλετε να δοκιμάσετε τα νέα μοντέλα της εταιρίας… Να πηγαίνετε χωριστά…:joy:

Σας έκοψαν και τους δύο τι κοντράκιδες και σουζάκιδες είστε για αυτό ρε. Σωστή εκτίμηση ιφ γιού ασκ μι!

:yum:

1 Like

Έτσι πρέπει να ειναι,αφήνεις ενέχυρο τον φίλο/παιδί/πεθερά και πέρνεις το μηχανάκι για δοκιμή.

1 Like

Ειδικά το 900 Street Twin που θα καβαλουσε ο @STF …ο βασιλιάς της σούζας…αυτό εκθρόνισε το πεντέμισι!

Ρε φίλε πως δεν το σκέφτηκα…

Αντί να απληρωνεις παιδικούς γηροκομεία και παιδότοπους …πας αφήνεις την φαμίλια να διασκεδάζει στην έκθεση…και εσύ δοκιμάζεις το μηχανάκι κύριος και με ασφάλεια.

:+1:

Λοιπόν, πήγα και οδήγησα για μισή ώρα το Street Twin 900. Το οποίο ήταν μια απογοήτευση! Η αλήθεια ήταν πως είχα ζητήσει μια Thruxton 1200 R το οποίο δεν είχαν για test ride αλλά είχαν το απλό Thruxton 1200 με το οποίο συμβιβάστηκα για να πάρω έστω μια γεύση της συμπεριφοράς του κινητήρα. Αλλά… και αυτό μια μέρα πριν το τεστ μου το ακυρώσαν τηλεφωνικά διότι εκτάκτως η μηχανή έφυγε από την έκθεση… Κάπως πρόχειρο μου φάνηκε το “Triumph Motorcycles GREECE Ride Week” δεδομένου ότι απουσίαζαν κάποια από τα πιο ενδιαφέροντα νέο retro μοντέλα, όπως είναι το Thruxton 1200 R και το Street Cup 900.

Θα γράψω σε ΠΡΩΤΗ παρουσίαση ένα συγκριτικό τεστ μεταξύ Triumph Street Twin 900 και Yamaha XSR900… σας προετοιμάζω από τώρα πως η νίκη του Yamaha είναι συντριπτική (και όχι επειδή είμαι Yamaha-κιας).

3 Likes

πφφφφφ… … ασφαλτινα

1 Like

1 Like

Αυτό θα στο πω μετά από το τεστ ride της Kawa, αν και οι πληροφορίες λένε πως η Yamaha είναι πιο fun to ride! (και η παραπάνω φωτό μου κάνει για photoshop).

Και μου δίνεις την ευκαιρία να αναθεωρήσω το προαναφερθέν VS (Street Twin / XSR) και να κάνω απλώς μια παρουσίαση του Triumph.
Θα αφήσω τη μεγάλη μάχη να γίνει μεταξύ των Ιαπωνικών εκπροσώπων της Yamaha και της Kawasaki μια που μοιάζουν πιο πολύ, αφού το XSR900 προέρχεται από το MT-09 ενώ η Z900RS προέρχεται από το Ζ900 (πρέπει μόνο να προγραμματίσω το test ride με τις Kawa και όπως βλέπεις @Lefkadios χρησιμοποιώ πληθυντικό… θα έρθεις;) .

1 Like

Τα εχουμε και απο κοντά το συγκεκριμένο Yamaha όσο και fun to ride να είναι στα δικά μου μάτια μου ειναι απο τις πιο ανομoιόμορφες μοτοσυκλέτες μεγάλης εταιρείας που εχω δει τα τελευταια χρόνια .
Ειδικά αυτό το ντεπόζιτο είναι αλλού για αλλού σε σχέση με το πλαίσιο

Προσωπικά προτιμώ το γυμνό MT09

Γιατί photoshop?

1 Like

Σύμφωνοι, για το οπτικό θέμα -που πάντα είναι υποκειμενικό- αλλά επιμένω πως μια βόλτα μαζί της είναι σπάνια περίπτωση μοτο-απόλαυσης που ειλικρινά πιστεύω πως δε μπορεί να σου δώσει ούτε η z900rs. Όμως θα περιμένω να την οδηγήσω πρώτα!

*Και σε παρακαλώ να βάζεις τις σωστές φωτό:

Η πρώτη φωτό είναι τόσο καλά εστιασμένη πάνω στη z900rs που μοιάζει σαν να έχει επικοληθεί πάνω σε άλλη φωτό, αλλά όπως μου απέδειξες δεν ισχύει.

1 Like

Με αυτο το σκεπτικο και η δευτερη σου φωτοσοπ ειναι :yum::yum::yum:

Τα παραλες…no1

1 Like

Ρε μπαγάσα λες και διάβαζα το press kit της Yamaha ήταν αυτό :stuck_out_tongue_winking_eye:
Το ξαναλέω …δεν αμφιβάλλω οτι το γιαμαχα ειναι αξιολογο και παιχνιδιάρικο αλλά επειδή στα βίτσια μου περιέχεται ΚΑΙ το οφθαλμόλουτρο θα προτιμούσα το Κάβα :smiling_face_with_three_hearts:

2 Likes

Για πάμε …Δικαίωμα ψήφου έχουν και οι τελειωμένοι χωματεροί (@Mitch δεν λέω εσένα)

• 1.Γιαμάπα 900 εξεσάρ (όχι εξάρ)
  • 2.Πράσινη/καφέ χλαπάτσα

0 ψηφοφόροι

1 Like

Ρε φιλε ειναι πολυ δυσκολη ψηφοφορια αυτη.

Δηλαδη ή σκατα ή αποσκατα??

Μπλιαχ και τα δυο… … … :face_vomiting:

.

.

.

.
.
.
υγ. Αυτα τα καφασακια, μηχανακια ειναι? σα καδη απορριματων ειναι

Βάλε και δυο ωραίες φωτό ρε φίλε! Μιλάμε μόνο για το οπτικό κομμάτι έτσι;

Done

1 Like

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει “τόσο” καλά ή μάλλον το “πόσο” καλό εννοώ…

Το XSR900 το έκανα τεστ ride για πλάκα. Ήμουν στη Yamaha Μεσογείων -τα παιδιά εκεί τα ξέρω πολλά χρόνια- και χάζευα το XSR900, όσο να πεις έχει περίεργο στυλ και τότε μου λέει ο Νίκος (υπεύθυνος): Θέλεις να το κάνεις ένα test ride; Εννοείτε του λέω.

Λοιπόν η περίεργη εμφάνιση του -που όμως παρ’ όλα αυτά συνεχίζει να σε παραπέμπει σε heritage μοντέλο- δεν σε προδιαθέτει με τίποτα γιαυτό που θα νιώσεις καβαλώντας την. Όταν αυτό συμβεί ξεχνάς τα πάντα, χρώματα, στυλ και οτιδήποτε άλλο, απλά γουστάρεις ότι στρίβει για πλάκα, το γκάζι, την ευκολία που σηκώνεται ο μπροστινός τροχός και τις υπερωρίες που εργάζεται το traction control… για τέτοιο πράγμα μιλάμε!

1 Like

Αρκετές σύγχρονες μοτοσυκλέτες χαρίζουν τέτοιες συγκινήσεις …γιατί να μην συνδυάζονται με κάτι που να αρέσει και στο μάτι (του καθενός)?

Έλα τώρα άστα αυτά και δείξε μας το καινούργιο σου tatoo :star_struck:

2 Likes