Βόρεια 2020

10 Likes

Ε ναι λοιπόν.
Το ερωτικό τρίγωνο, σε νεες περιπέτειες.

Η καθιερωμένη αυγουστιατικη εξόρμηση με κατεύθυνση… το βορρά, για αλλη μια φορα εστεφθη με επιτυχία… … …
Εεεεεε Γ Α Μ Η Σ Ε ηθελα να πω.

7 Likes

Αυτην την εκδρομη την περιμενα παρα πολυ.
Εξι μηνες οφφ. Να βαραω σκοπια και να ονειρεύομαι.
Κι αρκετους επιπλεον που ειχαμε να παμε εκδρομη εε πήγαινε πολυ.

Μου ειχε λειψει το βουνο, μου ειχε λειψει το μηχανακι μου, μου ειχε λείψει η σκηνη μου, το πρωινό καφεδακι, η φωτια το βραδακι, το τσιπουρακι μετα μουσικης και αλλα πολλα τετοια αλλα κυριως μου ειχς λειψει αυτη η φατσα…

…και αυτη η καραφλα…

7 Likes

Πολλα δε θα πω. Λίγα σχόλια αναμεσα απο τις εικονες (καλα παντα ετσι λεω :stuck_out_tongue:)

“Παμε? Φυγαμε!!!” ηταν η φαση, κλασικα!!

Καποια στιγμη λιγο πριν φύγουμε πρεπει να εκατσε ο καραφλας να βγαλει μια υποτυπώδη διαδρομη.

Στοχος η βορεια Ελλάδα για αλλη μια φορα αλλα λιγο διαφορετικά αυτη τη φορα. Να δουμε και κανα καινουργιο μερος.

Πεταει ενα Καϊμακτσαλάν ο Ρορυ, πεταω ενα Πρέσπες εγω, τα παντρευει ο καραφλας και τα κουμπαριαζει με κατι ανεξερεύνητα (απο μας) τζουμερκα και εδεσε το γλυκο.

Ο Ρορυ θα μας περιμενε καπου στην λαμια.
Το ραντεβου με τον καράφλα ηταν στο χωριατικο στις 5 το πρωι για να ταξιδεψουμε με δροσουλα.
Καπου στις 9μισι με δεκα παρα συναντηθήκαμε στο δομοκο εχοντας ταξιδεψει ο καθενας μονος του :joy::joy::joy::joy::joy:

8 Likes

Μου αρεσει παρα πολυ να ξεκιναω ενα ταξιδι απτα χαραματα. Να ταξιδεύω με δροσουλα και να εχω ολη την μερα μπροστα μου.
Αλλα οσα χρονια κι αν περασουν, οσα ταξιδια και να κανω, παντα το βραδυ πριν την αναχώρηση δε μου κολλαει υπνος.

Αυτη η προσμονή και η λαχταρα θα ειναι ιδια οπως στην πρώτη μου εκδρομη. Εκλεισα τα ματια μου γυρο στις δυομιση τα χαραματα και ξυπνησα απο το τηλεφώνημα του καραφλα.

Ετσι λοιπον εχοντας παρει μαθηματα απο τον ειδικο, το επεξα κι εγω παρατεταρτος (ενα παρασιμο περικαλω) και τον έστησα τον καραφλα μου.

Πινουμε ενα καφεδακι στον δομοκο λοιπόν, κατεβαίνουμε τον κάμπο (φαρσαλα-λαρισα) και συνεχιζουμε ολο επαρχιακα με μια σταση στα Σέρβια Κοζάνης να τσιμπήσουμε κατι

8 Likes

Συνεχίζουμε βορειότερα και οι εικονες γυρο μας αλλαζουν καπου μετα την Πτολεμαΐδα.

Πρασινο παντου ρε φιλε. Δροσιά. Δαση πυκνα και καρποφορα δέντρα. Το μεγαλείο και η μαγεία της βόρειας Ελλάδας ξεκινα να ξετυλίγεται μπροστα μας.

Αποφασίζουμε να κατασκηνωσουμε στα λουτρα Ποζαρ. Ειχε ξαναμεινει ο Γιωτης και ηταν ωραια.
Κανουμε μια γυρα στην Αριδαία για αναζήτηση τσιπουρου κατι που εξελίχθηκε σε κυνήγι θησαυρού.
Πήγαινε προς τα εκει λεει ο ενας. Παραπερα λεει ο αλλος.
Τελικα βρεθηκαμε να διασχίσουμε εναν χωματοδρομο οπου ο καραφλας πεταξε το θεικο “Μαλακα μας τρολλαρουνε δε μπορει” :joy::joy:

Τελικα μας εστελναν για τσιπουρο σε αποθήκη ποτων. :joy::joy:

5 Likes

Με τα πολλα φτανουμε Ποζαρ!!

Παρα πολυ ομορφο μερος.
Πρασινο παντου, ποταμια και δελεαστικες ταμπελες που σε προσκαλουσα για πεζοπορία και εξερευνηση σπηλαίων.

Μπορει κανεις να απολαυσει ενα γεματο τριημερο εκει πανω.

Ειχε και μια ταμπελα πολυ ε διαφερουσα που ελεγε οτι εκει μπορεις να κατασκηνωσεις. Ελευθερα. Πρωτη φορα συνανταω τετοια ταμπέλα. Και μαλιστα διπλα σε τουριστικο μερος.

Τουμπανο. Στήνουμε σκηνες, χαιρεταμε ενα ζευγαρακι που απολάμβανε τις διακοπες του με την σκηνουλα του και παμε να εξερευνήσουμε το μερος.

Ο Ρορυ ξεκίνησε με τα παγκακια :joy::joy:

8 Likes

Μετα την γυρα αποφασιζουμε να αραξουμε σε ενα παγκακι σχετικά μακρια απο τις σκηνες μας (λαθος… μεγαλο λαθος) για να εχουμε λιγη ανεση να φαμε δείπνο μας.
Ναι το δείπνο μας.

Σε αυτη την εκδρομη ειπαμε να δοκιμάσουμε να μαγειρεύουμε μονοι μας. Τερμα τα κορν μπιφ. Τερμα τα σβαν. Τερμα οι ντολαμαδες και τα κεφτεδακια ζαναε.

Το μενου για το πρωτο βραδυ ελεγε χοιρινό σε σαλτσα καρμποναρας (περιπου) συνοδευόμενο με ρυζακι.

Τα κατσαρολια μπαινουν στην φωτια…

Βουαλααα…

Ή τους αρεσε ή μπερδεψα τον μαϊντανό με τιποτα αλλο :grin::grin:

7 Likes

Το πρωινό μας βρηκε με την παρεα να μεγαλώνει…

Ο ξεναγός μας μας πηρε και μας πήγε παλι για εξερεύνηση αλλα και μπανακι να γουσταρουμε

Οποις θελει την παρακατω φωτο σε κανονικη αναλυση μα ζουμαρει ελευθερα ας μου στειλει πμ :stuck_out_tongue::stuck_out_tongue::stuck_out_tongue:

Πολυ ομορφο μερος (αν και πολλα τα μαγαζια. Ειπαμε, ποσες καφετεριες πχια).

Εκτως απο τις τεχνιτες πισινες με θερμα νερα ειχε και καποιες φυσικές

Γοργονααααα…

8 Likes

Μετα το αναζωογονητικό μπανακι αφήνουμε πισω μας τα λουτρα ποζαρ και παμε επιτελους να πατησουμε χωμα.

Απο το ξεκίνημα ο Γιωτης μας κερναει ενα σιχτιρακι ψιλοσαθρο με τα δεντρα να εχουν καλυψει σχεδον ολο το δρομο. Εναν δρομο που πρεπει να εχει καιρο να το περασει καποιος.

Η φωτο ειναι στην αρχη του και θυμίζει δρομο γιατι μετα θυμιζε ζουγκλα.

Λιγο αργοτερα εκει που εχουμε αρχισει να γουσταρουμε ο καραφλας που μολις το πρηγουμενο βραδυ μας ελεγε οτι δεμ εχει παθει ποτε λαστιχο σε εκδρομη σταματαει…

:stuck_out_tongue::stuck_out_tongue::stuck_out_tongue::joy::joy::joy::joy::joy:

Ολα καλα. Αλλάζουμε σαμπρελα μπαμ μπαμ και συνεχίζουμε.
Ανεβαινουμε το καιμακτσαλαν. (Δυστυχώς δε πήγαμε στην γνωστή κορυφή με τον προφήτη ηλια γιατι επρεπε να κανουμε εναν μεγαλο κύκλο και να περασουμε Βορεια Μακεδονία)

Γενικα οι διαδρομες μας ηταν σκεπαστες απο τα δεντρα οπως στις φωτο απο πανω (και καράφλα αλπικα λιβάδια οπως θα δειτε παρακατω). Πολυ δεντρο. Πολυ πυκνα δαση.

Βλαχικα αυτοσχεδια καταφύγια…

7 Likes

Και βγαινουμε στα ψηλά, τα αλπικα, με την ωραια την δροσουλα.
Κορυφη του Καϊμακτσαλάν στο βαθος…

Μια στάση για “ψωνια” :grin:

6 Likes

Απο το καιμακτσαλαν κατεβαίνουμε Φλώρινα και ξανανεβενουμε ενα υπεροχο βουνο με σκοπο να βρεθουμε Πρεσπες.

Ο καραφλας εδωσε ρεστα με την διαδρομη.
Καναμε ενα γαματο εντουρο μεσα σε απάτητα κομματια που καποτε ισως να υπηρχε δρομος.

Σκετη απολαυση.
Φωτο δεν εχω. Αλλα νομιζω εχει ο Γιωτης βιντεο.

Ο λογος που ο ενας απο τους “χωματοδρομους” ειχε χρονια να πατηθει ηταν αυτο το πεσμενο δεντρο πανω σε ενα πεταλο

7 Likes

Με τα πολλα, βρισκουμε το δρομο μας και βγαινουμε παλι σε αλπικα λιβαδια.

Φτανουμε σε μια κορφή που αχνοφαινοταν η μεγαλη πρεσπα.

Κι αλλα αγρια αλογα

Μπαααα… δε μου κανει.
-Γιωτη, την βλεπεις αυτη την κορφη? Θα έχει καλητερη θεα. Παμε να ανεβουμε.
-Φυγαμε.

Μεχρι και ο Ρορυ πείστηκε και εκανε το χασκυ κατσικι.

Ναι ρε φιλε.
Αυτο ειναι θεα
2167 μετρα υψομετρο. ΜΠΑΛΚΟΝΑΡΑ

Οσο εγω παριστανω τον καρατε κιντ…

…ο καραφλας προσπαθει να τα φτασει στην πρεσπα :joy::joy::joy:

8 Likes

Κατεβαίνουμε απο τα αλπικα και σταματαμε για ενα καφεδακι στο χωριο αγιος γερμανός.

Απο ενα στενο απεναντι βγαινανε δημετρες καλλονές η μια μετα την αλλη λες και ειχανε φωλιά. Τι τις ταιζουνε εκει απανου ρε φιλε. :joy::joy:

Περνουμε τον μπουλο γιατι δε κανει να κολαζομαστε δεσμευμενοι ανθρωποι και ψαχνουμε ενα μερος που απο οτι διαβασαμε πρεπει να ειναι ονειρο.

Και ετσι ηταν.
Μαγεια
Σκασαμε εκει και πανω στο ηλιοβασιλεμα.
Νταξι τα λογια δε μπορουν να περιγραψουν την φαση.
Ουτε και οι εικονες αλλα οκ. Ενα δειγμα θα το δωσουν.

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ η φαση ρε φιλε. Αντε γεια

Κι αν οι φωτο δε την περιεγραψαν σωστα, σιγουρα η φατσα του καραφλα που το εζησε ολο αραγμενος ετσι, για οση ωρα διήρκησε, θα βαλουν τα πραγματα στην θεση τους…

10 Likes

Δεν ηθελε να τελειώσει.
Σε απόλυτη νιρβανα ο δικος σου

Αφου επεσε ο ηλιος. Ηρθε η ωρα για μασα γιατι ο ρορυ ειχε αρχισει ηδη τα τσιπουρα και θα του επεφτε βαρυ με αδειο στομαχι.

Το μενου αποψε εχει τορτελινια με κοκκινη σαλτσα, μανιταρια, καροτο κλπ κλπ

Ειχαμε φροντίσει να μαζεψουμε μερικα ξύλα ετσι αφου φαγαμε αναψαμε και μια φωτιτσα και ημασταν έτοιμοι για μια μαγικη βραδια.

Ηρθε η ωρα για τα μεσιμεριανα ψωνια

Αυτο ειναι που λεμε

Ζ Ω Α Ρ Α…

Τσιπουρακι γαματο και μουσικαρες

Εν το μεταξυ απεναντι προς αλβανια μερια εριχνε κεραυνους καθε 3 δευτερολεπτα…

Αλλα απο πανω μας ξαστερια. Μπορουσες να κατσεις για ωρες να χαζευεις τον υπεροχο ουρανο και τα αμέτρητα αστρα.

Ναι Στέφανε, μου χαλουσαν το πλανο. Δε μπορουσα να τους συντονισω :stuck_out_tongue::stuck_out_tongue::stuck_out_tongue:

Δεν ήθελα με τιποτα να τελειώσει αυτη η βραδια.
Ηταν πραγματικη απολαυση.
Μαγεία.
Μονο αυτη η λεξη την πλησιάζει.

Η συνέχεια τουμοροου…

10 Likes

Τρεις μέρες μετά…

:thinking:

1 Like

Αφου σ’αρέσει οταν αργω να τελειωσω…:wink:

(Εμπλεξα)
Κανα βιντεο θα δουμε?

Είπαμε το καλό πράμα αργεί να γίνει…